Życzenia Świąteczne
24 Grudnia
22 Listopada
Weekend w Poznaniu: ciekawe wydarzenia i wystawy, koncerty i spektakle, spacery, spotkania i dyskusje. Poniżej, kilka pod/odpowiedzi na pytanie "co robić w weekend w Poznaniu".
PIĄTEK, 22 listopada
Betlejem Poznańskie 2024
Plac Wolności, Stary Rynek, od godz. 11:00 (także w sobotę i w niedzielę)
Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy to coroczne wydarzenie, które wypełnia miasto świąteczną atmosferą. Na uczestników czeka bogata oferta atrakcji, w tym lodowisko, Domek Świętego Mikołaja, wenecka karuzela czy młyńskie koło. Główna scena Jarmarku zaoferuje koncerty, warsztaty, występy artystyczne i tematyczne imprezy. Goście będą mogli skorzystać z licznych stoisk gastronomicznych i handlowych, oferujących lokalne wyroby i rękodzieło.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Wystawa “Cały dotąd niedostrzegany gwar świata”
Galeria Pix.house, ul. Głogowska 35, godz. 18:00
Na wystawie zostaną zaprezentowane prace Anki Jaworskiej - studentki fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich projektach łączy ona sztuki wizualne z literaturą i filozofią. Jej twórczość obejmuje ziny, filmy oraz snapshotowe zdjęcia ulicznych odpadków, za które zdobyła nagrodę Talent Roku Pix.house. W lipcu 2024 r. zrealizowała indywidualną wystawę w Łazędze Poznańskiej, eksplorując temat domowości. Jej dzieła były również przedstawiane na ekspozycjach zbiorowych w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. Co ciekawe, tytuł wystawy zaczerpnięty został z fragmentu książki “Sto lat samotności” Gabriela García Márqueza.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Wystawa “Technikolor”
Klub Serce, ul. Stary Rynek 9/10, godz. 19:30
Wyjątkowa wystawa prac Pauliny Adamowskiej “Technikolor” została zainspirowana kultową metodą filmową, która odmieniła kino dzięki intensywności barw i głębi. Odzwierciedlenie tego widać w pracach samej artystki, gdzie kolor odgrywa równie istotną rolę. W swoich pracach twórczyni łączy geometryczne formy, nieregularne tekstury i żywe tony, kreując dzieła, które pobudzają wyobraźnię i zostają w pamięci na długo.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Spektakl “Nasza Racja”
Studio Scena Robocza, ul. Wroniecka 6, godz. 19:00
W czasach skrajnych i sprzecznych racji, Lena Witkowska w swoim najnowszym spektaklu sięga po kabaret z lat 20., by odkryć moc ciętej satyry, krytyki i absurdu. Chce zrozumieć źródła naszych nieporozumień i dać sobie prawo do posiadania lub nieposiadania racji. Spektakl to próba znalezienia wspólnej prawdy, pełnej przenikliwej mądrości i wolności.
Więcej na stronie wydarzenia
Prapremiera opery “Ślub” na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, ul. A. Fredry 9, godz. 19:00 (także w sobotę i niedzielę)
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na premierę opery “Ślub”, opartej na dramacie Witolda Gombrowicza. Muzykę do dzieła skomponował Zygmunt Krauze, wybitny polski kompozytor, debiutujący na poznańskiej scenie. Natomiast za libretto i reżyserię odpowiedzialny był Krzysztof Cicheński, znany z łączenia teatru dramatycznego z operowym. Sam spektakl z kolei podejmuje refleksję nad granicą między snem a rzeczywistością, pytając, czy otaczający nas świat to iluzja, czy realny koszmar.
Więcej na stronie wydarzenia
SOBOTA, 23 listopada
Otwarcie Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej wraz z wystawą “Tanagryjka. U progu kobiecości”
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9, od godz. 10:00 (także w niedzielę)
Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na otwarcie Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej - nowej przestrzeni łączącej funkcje ekspozycyjne, edukacyjne i badawcze. Została ona podzielona na trzy sekcje: magazyn studyjny z pełną kolekcją zabytków, stylizowany gabinet połączony z laboratorium badawczym oraz przestrzeń na wystawy czasowe. Inauguracyjna ekspozycja “Tanagryjka. U progu kobiecości” poświęcona będzie terakotowym figurkom produkowanym w okresie hellenistycznym.
Więcej na stronie wydarzenia
Otwarcie jarmarku i lodowiska na Starym Rynku
Poznań, Stary Rynek, od godz. 11:00
To pierwszy raz, gdy na Starym Rynku w Poznaniu pojawi się zimowe lodowisko. Płyta obiektu, o wymiarach 13 na 30 metrów, zlokalizowana została tuż przed domkami budniczymi i w sąsiedztwie Ratusza. Całości atrakcji dopełniły budki z przysmakami i rękodziełem, a wszystko to stanowił element Betlejem Poznańskiego.
Bilet na lodowisko na Starym Rynku jest objęty ofertą OK Poznań – szczegóły tutaj.
Więcej na stronie wydarzenia
Mecz Lech Poznań - GKS Katowice
Enea Stadion, ul. Bułgarska 17, godz. 17:30
W sobotę odbędzie się ostatni w 2024 roku mecz ligowy Lecha Poznań. Jeżeli drużyna przynajmniej zremisuje, to przerwę w rozgrywkach na pewno spędzi na fotelu lidera. Poznańscy kibice liczą jednak na zwycięstwo, wciąż mają w pamięci ostatni pojedynek z Legią Warszawa wygrany aż 5:2.
Więcej na stronie wydarzenia
Charytatywna aukcja sztuki - “Aukcja dla domu”
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, godz. 16:00
To jedna z największych charytatywnych aukcji sztuki w Polsce, obejmująca ponad 100 prac. W tym roku swoje dzieła przekazali m.in. Joanna Imielska, Piotr Bosacki, Honza Zamojski, Ewa Kuryluk czy Jacek Sikora. Dochód z akcji wesprze Dom Autysty - pierwsze w stolicy Wielkopolski miejsce dla dorosłych osób w spektrum autyzmu, które wymagają indywidualnego wsparcia.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Spektakl “Frankensteins”
Scena Sztuki Teatralno Aktorskiej STA, ul. F. Ratajczaka 18, godz. 19:00 (także w niedzielę)
“Frankensteins” to opowieść o szaleństwie ludzkiego ego, które bawi się w Boga. Poetycka wariacja znanej wiktoriańskiej powieści. Odsłona niemożliwej miłości w kostiumie psychologicznej makabreski. Spektakl w reżyserii Kacpra Krzyżosiaka.
Więcej na stronie wydarzenia
NIEDZIELA, 24 listopada
Katarzynka 2024
Poznań, różne lokalizacje, od godz. 11:00
MPK Poznań oraz Stowarzyszenie Klub Miłośników Pojazdów Szynowych zapraszają na obchody dnia św. Katarzyny, patronki tramwajarzy. W programie zaplanowano m.in. prezentację taboru historycznego i współczesnego, wystawę modeli pojazdów komunikacji zbiorowej oraz przejażdżki Kolejką Parkową Maltanka. Ponadto, tegoroczna odsłona oferuje również kursy nauki jazdy tramwajem i autobusem miejskim. Wydarzenia będą miały miejsce w kilku lokalizacjach, m.in. w dawnej zajezdni przy ul. Madalińskiego, w pobliżu Galerii Panorama czy w zajezdni przy ul. Głogowskiej.
Udział bezpłatny
Więcej na stronie wydarzenia
Przechadzka “Żydowski Poznań” cz.2
Miejsce zbiórki na ul. Grochowe Łąki 6, godz. 11:00
Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego zaprasza na powtórkę spaceru po Poznaniu żydowskimi śladami. Rozpocznie się on pod słynną fabryką likierów Hartwig Kantorowicz, a następnie prowadzi przez Stare Miasto, opowiadając o domach handlowych i wytwórniach, które przez wieki należały do członków jednej z największych mniejszości żydowskich w Polsce. Wycieczkę poprowadzą Heidi Beryt i Aleksandra Nyka.
Udział bezpłatny
Więcej na stronie wydarzenia
Szerzej o wydarzeniach w Poznaniu w nadchodzących dniach na stronie kultura.poznan.pl
Zapraszamy również do zapoznania się z informacjami o wydarzeniach organizowanych przez Partnerów OK Poznań w najbliższym czasie w zakładce "Wydarzenia".
Aktualne zestawienie ofert Partnerów Programu OK Poznań - tutaj (Dokumenty do pobrania)
zdjęcie tytułowe: Tomasz Leśnik, FotoPortal Poznań
24 Grudnia
20 Grudnia
19 Grudnia
16 Grudnia
16 Grudnia
16 Grudnia
16 Grudnia
16 Grudnia
13 Grudnia