Wpisz poznański adres zamieszkania w PIT - i oszczędzaj!

10 Stycznia

Jak mniej zapłacić za parkowanie i przejazdy komunikacją miejską, a przy okazji dostać wiele innych zniżek? To proste: rozliczyć swój PIT w Poznaniu. Aby to zrobić, wystarczy wpisać poznański adres w swoim zeznaniu podatkowym

Roczny podatek dochodowy każdego poznaniaka i poznanianki nie trafia w całości do budżetu państwa. Spora jego część zasila kasę miasta, na rzecz którego został rozliczony PIT. Dlatego warto wpisać poznański adres zamieszkania w swoim zeznaniu podatkowym - w ten sposób pieniądze wracają do mieszkańców stolicy Wielkopolski. 
Jak co roku przypominamy, żeby zadbać o to, aby nasze podatki wspierały społeczność, w której żyjemy na co dzień. Nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, by móc się tu rozliczyć. Wystarczy wskazać poznański adres zamieszkania w odpowiednim miejscu w formularzu PIT. Co więcej, całą procedurę można przeprowadzić również przez internet.

Gdzie wpisać adres w formularzu PIT?

Jak to zrobić? W formularzu podatkowym znajduje się miejsce, w którym należy wpisać swój adres, np.: 

  • PIT-28 – w sekcji B – Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania (poz. 17)
  • PIT-36 (nie dotyczy 36L, 36S i 36LS) – w sekcji B – Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania (poz. 22)
  • PIT 36L - złóż NIP-7, gdy aktualizujesz adres zamieszkania – w sekcji B – Dane składającego (poz. 40)
  • PIT-37 – w sekcji C - Dane identyfikacyjne i aktualny adres zamieszkania (poz. 20)
  • PIT-38 – w sekcji B – Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania (poz. 18)
  • PIT-39 - w sekcji B – Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania (poz. 18)

Poznański adres w PIT to tańsze parkowanie i tańsze bilety
Wpisanie poznańskiego adresu do formularza PIT to prosty sposób, by oszczędzić pieniądze. Od września 2025 roku zmienią się stawki w strefach płatnego parkowania. Użytkownicy OK Poznań, którzy rozliczają podatki na rzecz Poznania, zapłacą dużo mniej niż ci, którzy tego nie robią. To od złotówki do ponad trzech złotych mniej za godzinę postoju niż muszą wydać pozostali kierowcy.
Od września 2025 roku mają się również zmienić stawki za przejazdy autobusami i tramwajami. Mieszkańcy Poznania, a także gmin współpracujących z Zarządem Transportu Miejskiego, którzy rozliczą tu podatki, będą jednak płacić za sieciówki tyle samo, co dziś - a w niektórych przypadkach nawet jeszcze mniej. Nie zmieni się też cena biletów specjalnych - dla seniorów i uczących się dzieci.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: poznan.pl.