Weekend w Poznaniu
Dzisiaj
27 Czerwca
Weekend w Poznaniu: ciekawe wydarzenia i wystawy, koncerty i spektakle, spacery, spotkania i dyskusje. Poniżej, kilka pod/odpowiedzi na pytanie "co robić w weekend w Poznaniu".
PIĄTEK, 27 czerwca
Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski
Tor Poznań, ul. Wyścigowa 3,od godz. 8:00 w piątek, do godz. 17:00 w niedzielę
Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najważniejsze krajowe zawody w wyścigach torowych, organizowane od 1953 roku przez Polski Związek Motorowy zgodnie z Międzynarodowym Kodeksem Sportowym FIA. Poznaniacy będą mogli zobaczyć je równocześnie z 3. rundą Mistrzostw Polski Endurance 2025.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Warsztaty rodzinne „Poradniki młodych górzystów”
kontenerART, ul. Ewangelicka, godz.16:00
Wydawnictwo Media Rodzina i Klub Wysokogórski w Poznaniu zapraszają dzieci i rodziców na wydarzenie pełne wspinaczkowej wiedzy, zabawy i ruchu. Uczestnicy poznają podstawy tego sportu, sprzęt, węzły i zasady bezpieczeństwa, a także dowiedzą się, gdzie w Polsce można wspólnie zdobywać szczyty. Spotkaniu towarzyszyć będzie autorka książki „Poradniki młodych górzystów”, Magdalena Nowicka Chomsk, która chętnie porozmawia i podpisze egzemplarze swojego dzieła.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Festiwal filmów Davida Lyncha
Kino Muza, ul. Święty Marcin 30, godz.18:30
W ten weekend w Kinie Muza odbędzie się ciąg dalszy festiwalu filmów Davida Lyncha. W piątek widzowie będą mogli obejrzeć “Zagubioną Autostradę” - dzieło opowiada historię saksofonisty Freda Madisona (Bill Pullman), który znajduje na schodach swej luksusowej rezydencji tajemniczą kasetę video, z zarejestrowaną na nią okrutną zbrodnią popełnioną w sypialni jego domu. Zakrwawioną ofiarą okazuje się być żona Freda, Renee (Patricia Arquette), zabójcą - on sam. Wezwana policja aresztuje muzyka, by po kilku dniach odkryć, że w celi - zamiast żonobójcy - więziony jest nieznany młody mężczyzna.
Więcej na stronie wydarzenia
Koncert Solo na Szelągu
Ogród Szeląg, ul. Ugory 97, godz.20:00
W Ogrodzie odbędzie się wyjątkowy koncert Zuzy Wiśniewskiej. Ta niezależna artystka i songwriterka zaprasza na “Niedomówkę” – intymne, interaktywne spotkanie z muzyką, improwizacją i przestrzenią do osobistych refleksji. To nowy, mroczniejszy etap jej twórczości, w którym dom staje się metaforą emocji i wspomnień. Towarzyszy jej ukulele barytonowe i świeże, falujące brzmienia. Muzykantka zaprasza publiczność do aktywnego udziału w wydarzeniu.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Koncert “Piosenka na cztery strony świata”
Międzynarodowe Targi Poznańskie, Plac Marka, ul. Głogowska 14, godz. 20:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie zamienią się w centrum europejskiej kultury. Na placu Marka odbędzie się największy z pięciu koncertów, zorganizowanych na zakończenie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Poznańska edycja - zatytułowana "Piosenka na cztery strony świata" - wyróżnia się rozmachem, skalą produkcji i liczbą artystów. Scena główna zostanie podzielona na cztery części, z których każda odpowiadać będzie innemu tematowi: solidarności, przyrodzie i ekologii, technologii i cyfryzacji, a także duchowości i poezji.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Rodzinne kino plenerowe - Kino Dąbrówki
drewniana brama, przy ul. Dąbrówki 2, godz. 21:00
Na zielonym podwórku, w kameralnej i rodzinnej atmosferze, widzowie wspólnie obejrzą animację „Jakub, Mimmi i gadające psy” – idealną propozycję dla dzieci w wieku ok. 6–10 lat. Rada Osiedla Wilda zaprasza na poznanie niezwykłych przygód Jakuba i spółki, podczas seansu na krzesełkach, leżakach i kocykach.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Nocne zwiedzanie wystawy - Najntisy Forever! Popkultura w Polsce lat 90
Centrum Kultury Zamek, Sala Wystaw, ul. Św. Marcin 80/82, godz.21:00
CK Zamek zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy. Odwiedzający będą mieli okazję cofnąć się do lat 90. Epoki, która - choć wydaje się bliska - coraz bardziej odchodzi w zapomnienie. Wystawa oferuje coś więcej niż tylko oglądanie eksponatów zza szyby. Można tu pograć na starych konsolach, poczytać archiwalne “Bravo”, posłuchać muzyki z walkmanów, a nawet przypomnieć sobie klimat dawnych wypożyczalni kaset wideo czy kiosków z kolorową prasą. To nie tylko muzealne wspomnienia, ale także możliwość bezpośredniego kontaktu z tym, co dla wielu było codziennością dzieciństwa lub młodości.
Więcej na stronie wydarzenia
Seans “Diuna” - kino #NaWolnym
Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17, godz.21:30
Po raz kolejny poznanianki i poznaniacy będą mogli spędzić letnie wieczory z dobrymi filmami na świeżym powietrzu. Cykl rozpocznie pokaz “Diuny” - amerykańsko-kanadyjskiego science fiction z 2021 roku w reżyserii Denisa Villeneuve'a, który opowiada historię szlachetnego rodu Atrydów, przybywającego na tytułową planetę. Diuna jest jedynym źródłem najcenniejszej substancji we wszechświecie, która nie tylko przedłuża życie, ale również pozwala na podróże międzygwiezdne i zaglądanie w przyszłość.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
SOBOTA, 28 czerwca
Obchody 69. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956
6:00 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową | brama Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski | ul. 28 Czerwca 1956 nr 223/229
8:15 złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą studentów poległych w Poznańskim Czerwcu ʼ56 | gmach Rektoratu Politechniki Poznańskiej |
pl. M. Skłodowskiej-Curie 5
8:50 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ZNTK S. A. | ul. Robocza 4
10:00 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową przy dawnej zajezdni MPK |
ul. Gajowa | przemarsz uczestników z ul. Gajowej na skwer im. Trzech Tramwajarek | zbieg ul. J. H. Dąbrowskiego i ul. J. Kochanowskiego
10:45 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową | skwer im. Trzech Tramwajarek
11:00 uroczystość przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 Czerwca 1956 r. | ul. J. Kochanowskiego 5
11:45 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu | ul. J. Kochanowskiego 2A
14:15 uroczystość przy bramie głównej H. Cegielski-Poznań S.A. | ul. 28 Czerwca 1956 nr 223/229
18:30 Uroczystość główna przy pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 | pl. A. Mickiewicza
28 czerwca zachęcamy Muzeum Poznańskiego Czerwca '56. Muzeum będzie otwarte od 10:00 do 18:00 z darmowym wstępem.
ENEA Junior Poznań Triathlon
POSIR "Chwiałka" przy ulicy. Spychalskiego 34, godz.9:00
Enea Junior Poznań Triathlon to zawody multisportowe dla dzieci w wieku od 1 do 15 lat. Na uczestników będą czekać różnorodne dystanse w triathlonie i aquathlonie. W ramach imprezy odbędzie się również Family Poznań Aquathlon - sztafeta rodzinna.
wstęp wolny dla widowni
Więcej na stronie wydarzenia
Zwiedzanie fortów z przewodnikiem
Fort Va Poznań (ul. Lechicka 59a), Fort VI (ul. Lutycka), godz. 12:00, 15:00
Jak działa most zwodzony? Dlaczego wokół fortu znajduje się aż 10 studni? Czym właściwie jest kaponiera? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać podczas zwiedzania Fortu Va z przewodnikiem – w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Każde oprowadzanie ma nieco inny charakter, ponieważ przewodnicy dzielą się swoją wiedzą i pasją na różne sposoby. Drugą propozycją zwiedzania jest Fort VI, który w ten weekend zostanie otwarty do samodzielnego odkrywania (opcja z przewodnikiem również będzie dostępna dla odwiedzających)
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia Fort V oraz Fort VI wydarzenia
Łazarskie Lato
Rynek Łazarski, od godz. 12:00
Łazarskie Lato ruszyło na początku czerwca. Atrakcje na tym osiedlu czekać będą na mieszkańców przez całe wakacje. W najbliższą sobotę i niedzielę poznaniacy i poznanianki będą mogli m.in. zobaczyć występ Rawa i Gonzo i spektakl "Ciocia Jadzia". Zaplanowano też warsztaty z haftowania, upcyklingu, łamigłówki, zabawy ruchowe i wspólne rysowanie.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Zwiedzanie tematyczne Tysiąclecie dwóch koronacji
Brama Poznania, ul. Gdańska 2, godz. 16:00
Podczas oprowadzania uczestnicy poznają historie seniorów pierwszego rodu panującego w Polsce. Poznają fakty o początkach państwa polskiego oraz tego, jak zmieniała się jego struktura. Przedstawione zostaną znane i mniej znane fakty o koronacji Bolesława Chrobrego, historii jego oraz jego najbliższych, w tym i następcy tronu - Mieszka II. W drugiej części zwiedzania uczestnicy udadzą się wspólnie na Ostrów Tumski w poszukiwaniu pamiątek sprzed tysiąca lat.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Spacer - Lato na Trakcie
Zbiórka przed Śluzą Katedralną, ul. Dziekańska, godz. 17:00
W wakacje odbędzie się cykl spacerów po mieście. Przewodniczki i przewodnicy Poznańskiego Centrum Dziedzictwa poprowadzą po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w Poznania. Pierwsza wyprawa odbędzie się w ten weekend, na Ostrowie Tumskim. Poza nią na spacerowiczów czekać będą: Stare Miasto i Śródmieście, trasy tematyczne oraz specjalna wieczorna przechadzka po wnętrzach poznańskiej katedry.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Spektakl “Pigmalion”
Teatr Polski, Duża Scena, godz. 20:00, także w niedzielę o 19:00
"Pigmalion" to słynna satyra George'a Bernarda Shawa z 1912 roku, która doczekała się 11 adaptacji filmowych, na czele z kultowym amerykańskim musical "My fair Lady". Spektakl przygląda się społecznym napięciom i przenosi widzów do niedalekiej, dystopijnej przyszłości, w której kraje Unii Europejskiej zdecydowały się na deportację wszystkich imigrantów. Dochodzi do prześladowań - w ramach protestu pewna poznańska rodzina postanawia strajkować i nie chodzić do pracy. Któregoś dnia odkrywają ukrywającą się w ich piwnicy migrantkę. Postanawiają jej pomóc. Ale żeby uratować Elizavietę - trzeba nie tylko nauczyć ją mówić po polsku bez akcentu, ale też stworzyć jej zupełnie nową tożsamość.
Więcej na stronie wydarzenia
NIEDZIELA, 29 czerwca
Spacer szlakiem Poznańskiego Czerwca 1956
start przy placu Mickiewicza przy pomniku Poznańskiego Czerwca '56, godz. 11:00
Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego przy Oddziale Poznańskim zaprasza na kolejną, XXXIII edycję kultowych "Przechadzek po mieście" 2025 r. Tym razem na uczestników czeka spacer związany z rocznicą Poznańskiego Czerwca 1956 r., czyli pierwszego w PRL strajku generalnego, krwawo stłumionego przez władze. Wycieczka rozpocznie się pod symbolem wydarzeń i podąży śladami bohaterów tamtych letnich wydarzeń sprzed 69 lat. Przechadzkę poprowadzą przewodniczki Małgorzata Wiśniewska i Renata Radomska-Krenz.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Targowisko Różności
kontenerART, ul. Ewangelicka, godz.12:00 - 19:00
Od godziny 12:00 plaża kontenerów zmieni się w bezpłatną przestrzeń wystawienniczą dla lokalnych artystów, rzemieślników, kolekcjonerów vintage. Dzięki inicjatywie Targowiska Różności goszczono już wielu rękodzielników, do których grona jest bardzo łatwo dołączyć. Każdy może też odwiedzić targi jako klient i zaopatrzyć się w unikatowe przedmioty, ręcznie robioną biżuterię, a także kupić wymarzony obraz.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Imieniny Miasta Poznania
plac Kolegiacki, od godz. 13:00
W dniu imienin Piotra i Pawła – patronów Poznania, odbędą się również Imieniny Miasta. Świętowanie odbędzie się na placu Kolegiackim i obejmie różnorodne atrakcje dla dzieci i dorosłych. W programie m.in.: występy taneczne, spektakl Teatru Mozaika, koncert Klubu Szyderców Bis, spacery z przewodnikiem, warsztaty artystyczne, pokazy VR i prezentacje historyczne. Nie zabraknie też strefy sportowej i gastronomicznej – z darmową watą cukrową, popcornem i poczęstunkiem w stylu „U cioci na imieninach”. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Koncert w poznańskiej katedrze
Katedra poznańska, Ostrów Tumski, godz.16:00
Pod egidą Poznańskiego Centrum Dziedzictwa (we współpracy ze Stowarzyszeniem Wielkopolan Bona Fide oraz Teatrem Muzycznym w Poznaniu) w katedrze poznańskiej odbędzie się koncert z prawykonaniem utworu "1025" Aleksandra Dębicza. Wydarzenie z udziałem wybitnych solistów - Iwony Hossy, Łukasza Kuropaczewskiego, Macieja Frąckiewicza i Bartłomieja Nizioła oraz Orkiestry Świętego Marcina jest głównym punktem projektu "1025. Muzyka Polskich Katedr".
bezpłatne wejściówki dostępne są w Centrum Informacji Kulturalnej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 44)
Więcej informacji na wydarzenia.
Spacer śladami budynków, których już nie ma
start przed budynkiem Urzędu Miasta przy ulicy Libelta 16, godz.16:00
PTTK zaprasza na wyjątkowy spacer po centrum Poznania – śladami miejsc, które dziś istnieją już tylko na starych fotografiach. Uczestnicy wyruszą w podróż w czasie, by odkryć urok i dawną świetność ulic, placów i budynków, których często nie dostrzegamy w codziennym pośpiechu. Spacer z archiwalnymi zdjęciami w dłoni pozwoli spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy – tej sprzed zniszczeń II wojny światowej i późniejszych przebudów.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Finał mistrzostw Polski w hokeju na trawie
stadion im. Henryka Zielazka przy ul. Promienistej 27, godz.16:00
W tę niedzielę odbędzie się rewanżowe spotkanie finałowe mistrzostw Polski w hokeju na trawie: WKS Grunwald Poznań – HKS Pomorzanin Toruń. Organizatorzy zapowiadają dobrą, letnią pogodę oraz sportowe emocje na wysokim poziomie – na boisku zmierzą się dwa najbardziej utytułowane zespoły ostatnich 15 lat.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Niedzielne Fajfy
Klub Pod Papugami, ul. Dominikańska 9, godz. 17:00
Klub Pod Papugami zaprasza na taneczne popołudnie przy muzyce granej przez profesjonalnego DJ-a. Uczestnicy będą mogli spędzić czas w miłej atmosferze i przy dźwiękach znanych przebojów. Wystarczy wygodne obuwie i chęć do wspólnej zabawy.
Więcej na stronie wydarzenia
Poznańskie Muzykalia - hołd dla legend bluesrocka
Park Wilsona, godz.18:00
W zabytkowej muszli koncertowej odbędzie się pierwszy tegoroczny koncert w ramach piątej edycji Poznańskich Muzykaliów. Tym razem widzowie usłyszą nowe aranżacje utworów Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej – m.in. „Modlitwę”, „Na drugim brzegu tęczy” czy „Do kogo idziesz”. Wystąpią młodzi wokaliści z towarzyszeniem zespołu Emma Experience Band pod kierownictwem Emmy Kluczyńskiej oraz chóru Serca Bitche prowadzonego przez Mewę Topolską.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Koncert z piosenkami z lat 80.
W sercu, al. Niepodległości 30, godz.19:00 - 20:30
Organizatorzy zapraszają na koncert poświęcony muzyce lat 80. To będzie wieczór pełen znanych utworów – od synthpopowych brzmień, przez rockowe klasyki, po nastrojowe ballady. Wystąpią uczniowie Pracowni Głosu Piotra Paterki, prezentując własne interpretacje przebojów tej barwnej dekady.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Spektakl plenerowy inspirowany Bolesławem Chrobrym
Ostrów Tumski, plac przed katedrą, godz.21:30
Premiera plenerowego spektaklu “Bolezlavus: kroniki, artefakty i haplogrupy”, inspirowanego postaciami Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka II, z wizją plastyczną i scenografią Piotra Tetlaka, w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego i choreografii Pauliny Wycichowskiej. Grupa Asocjacja 2006 łączy teatr alternatywny z mobilnym widowiskiem plastyczno-muzycznym, tworząc efektowne przedstawienie z dużymi ruchomymi elementami scenografii, muzyką na żywo i choreografią. Spektakl odwołuje się do pierwszych koronacji w 1025 roku oraz początków Polski w średniowieczu, bazując na historycznych źródłach, badaniach archeologicznych, a także popularnonaukowych interpretacjach, domysłach i legendach.
wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Szerzej o wydarzeniach w Poznaniu w nadchodzących dniach na stronie kultura.poznan.pl
Zapraszamy również do zapoznania się z informacjami o wydarzeniach organizowanych przez Partnerów OK Poznań w najbliższym czasie w zakładce "Wydarzenia"
zdjęcie tytułowe: Maciej Tomczyński, FotoPortal Poznań
Dzisiaj
Wczoraj
30 Czerwca
30 Czerwca
30 Czerwca
20 Czerwca
18 Czerwca
13 Czerwca
06 Czerwca