Znajomi mają OK Poznań. A Ty?
22 Kwietnia
11 Listopada
11 listopada to w Poznaniu także Imieniny Ulicy Święty Marcin i tradycja wypieku Rogali Świętomarcińskich.
Jeżeli Święty Marcin w Poznaniu, to oczywiście: rogale świętomarcińskie. Tradycja ich wypieku w Poznaniu sięga 1891 roku: gdy zbliżał się dzień św. Marcina (11 listopada), ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby - wzorem patrona - zrobili coś dla biednych. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli do niego inni, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku w 1901 przejęło Stowarzyszenie Cukierników. A po I wojnie światowej do tradycji obdarowywania ubogich powrócił Franciszek Rączyński, natomiast tuż po II wojnie światowej przed zapomnieniem rogala uratował Zygmunt Wasiński. Tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś. W tym dniu poznaniacy zjadają go kilkaset ton.
Od 19 listopada 2008 r. tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński może poszczycić się unijnym znakiem geograficznym, od tego momentu weszło bowiem w życie unijne rozporządzenie nadające rogalowi certyfikat "Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej". Tym samym trafił na prestiżową listę regionalnych specjałów, które powstają z lokalnych surowców, według oryginalnych przepisów i zgodnie z ekologią. W praktyce oznacza to, że prawdziwy rogal świętomarciński jest wypiekany tylko w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski. Poza tym rejonem nikt nie może używać tej nazwy. Oryginalnych Rogali szukać należy więc w cukierniach, które uzyskały takie prawo i posiadają tego symboliczne potwierdzenie - lista tutaj.
Zapach Rogala Świętomarcińskiego, świeżego ciasta drożdżowego, białego maku, lukru i bakalii, można odnaleźć także wśród świec produkowanych przez manufakturę Sislight, Partnera Programu OK Poznań.
"Legendę o rogalach świętomarcińskich", także w zbiorze "Legend Poznania", znaleźć można wśród publikacji Wydawnictwa Miejskiego Posnania, Partnera Programu OK Poznań., a wśród pamiątek i gadżetów poznańskich, dostępnych w Centrum Informacji Kulturalnej, (wizerunek) Rogala został uwieczniony m.in. w zestawie magnesów, na etui na akcesoria IT, na powernbanku czy pendrivie a także na... skarpetkach.
Rogal Świętomarciński ma też swoje specjalne miejsce na mapie Poznania: działające od 2014 roku Rogalowe Muzeum Poznania to żywe centrum poznańskich tradycji i kultury: mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku. To miejsce dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Poznań, jego specyfikę, gwarę oraz symbole, a jeden z najważniejszych to bez wątpienia Rogale Świętomarcińskie. Rogalowe Muzeum Poznania, Partner Programu OK Poznań, zaprasza przez cały rok.
W Poznaniu 11 listopada obchodzone są także Imieniny Ulicy Święty Marcin. W tym dniu świętomarcińscy gospodarze, jak każdego dnia, nie tylko goszczą odwiedzających w swoich lokalach, ale i proponują specjalne imieninowe wydarzenia i degustacje - więcej tutaj. Podmioty te, skupione w Koalicji Święty Marcin dowodzą, jak cenną wartością jest lokalne współdziałanie, które ubogaca pejzaż kulturowy i społeczny głównej ulicy Poznania.
W 2023 roku Imieniny Ulicy wracają na Święty Marcin! W tym niezwykłym dniu celebracja poznańskich tradycji znów będzie możliwa na głównej arterii miasta, którą przejdzie Korowód św. Marcina. Na wyremontowanej ulicy zagoszczą muzyka, artyści_ki, ruch, energia i wielkopolskie specjały. Szczegółowy program wydarzeń, koncertów i animacji przygotowany przez Centrum Kultury Zamek, Partnera Programu OK Poznań - tutaj.
Partnerzy Programu OK Poznań, działający przy Świętym Marcinie (i w najbliższej okolicy) zapraszają nie tylko od święta:
zdjęcie tytułowe: Rogalowe Muzeum Poznania
22 Kwietnia
19 Kwietnia
17 Kwietnia
17 Kwietnia
16 Kwietnia
15 Kwietnia
15 Kwietnia
14 Kwietnia
14 Kwietnia