Wpisz poznański adres zamieszkania w PIT - i oszczędzaj!
10 Stycznia
10 Stycznia
Weekend w Poznaniu: ciekawe wydarzenia i wystawy, koncerty i spektakle, spacery, spotkania i dyskusje. Poniżej, kilka pod/odpowiedzi na pytanie "co robić w weekend w Poznaniu".
PIATEK, 10 stycznia
Wieczór z szantami
Magiel Artystyczny, os. W. Jagiełły 13, godz. 18:00
Klimatyczny wieczór z muzyką Jerzego Porębskiego. Niektóre jego piosenki, jak: „Gdzie ta keja”, „Jejku, jejku”, „Ciałko”, „Cztery piwka”, „Barmanka z Vancouver”, „Dziewczyny z St. Pierre” czy „Kochanie”, weszły na stałe do repertuaru zespołów szantowych i cieszą się ogromną popularnością w kraju i wśród rozproszonej po świecie Polonii. Na jego utworach wychowały się młode pokolenia muzyków. Piosenki wykona Aleksander Kozłowski.
Wstęp wolny, rezerwacja miejsc pod adresem magielart@op.pl
Więcej na stronie wydarzenia
Zemsta czerwonych bucików - spektakl
Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, godz. 19:00
Monodram Janusza Stolarskiego. Aktor ze swobodą, dowcipem i ironią przez godzinę opowiada historię artysty pracującego w amerykańskim show biznesie, muzyka, który kiedyś był „sławną dziecięcą gwiazdą, śpiewającą sensacją podróżnych scen”. Teraz pozostały mu jedynie niespełnione młodzieńcze ambicje i bezowocne oczekiwanie na wielki sukces. Teraźniejszość, to koszmar z najczarniejszych snów każdego artysty - gra na kontrabasie na weselach - nie „do kotleta”, lecz „do resztek na talerzu, do tego co się nie zmieściło…”.|
Więcej na stronie wydarzenia
Teatr Ósmego Dnia jest Partnerem Programu OK Poznań.
Frankenstein - spektakl
Teatr U Przyjaciół, ul. Mielżyńskiego 27/29, godz. 19:00 (także w sobotę, 11.01 o godz. 19:00)
W pogoni za potworem dr Frankenstein zapuszcza się w najodleglejsze północne rubieże Europy. Na lodowatym pustkowiu przyjdzie mu stoczyć decydującą bitwę. Czy ruszając w morderczy pościg był świadom, że musi stawić czoła nie tylko potężnej sile fizycznej, ale również dylematom etycznym? Los konfrontując tytułowego bohatera z odrażającym przeciwnikiem, zmusza go do odpowiedzi na pytania o naukową odpowiedzialność i granice człowieczeństwa.
Więcej na stronie wydarzenia
Shortcutz Amsterdam
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, godz. 21:00
Fundacja Ad Arte, Short Waves Festival i Kino Rialto zapraszają na pokaz krótkometrażowych filmów nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Publiczności Festiwalu Shortcutz Amsterdam. Każdego roku organizatorzy zapraszają widzów z całego świata do wyboru ich ulubionego holenderskiego filmu krótkometrażowego. Dzieła pokazane zostaną w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.
Więcej na stronie wydarzenia
Pokaz filmu "Jestem Zły" oraz "Ludzie z pustego obszaru"
Rozbrat, Pułaskiego 21a, godz. 21.00
“Jestem Zły” to dokumentalny film Grzegorza Packa z 2000 roku o życiu codziennym dzieci warszawskiej Pragi. Ujęty z dość niestandardowej perspektywy. Reżyser oddaje kamerę swoim małoletnim bohaterom filmu pozwalając im nagrywać, co tylko dusza zapragnie. "Ludzie z pustego obszaru" to obraz należący do tak zwanej “Czarnej serii polskiego dokumentu”. Opowiada o grupie młodzieży z tej samej warszawskiej dzielnicy. Intencją autorów było zwrócenie uwagi na problemy tkwiące w życiu społeczeństwa.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
SOBOTA, 11 stycznia
Parkrun Poznań - edycja z pacemakerami
Park Cytadela, godz. 9.00
Parkrun to cotygodniowe, bezpłatne spotkania z pomiarem czasu na dystansie 5 kilometrów. Trasę można pokonać biegiem, truchtem, a nawet spacerem. Stawkę zamyka wolontariusz, więc żaden uczestnik nie będzie ostatni. Biegaczom towarzyszyć będą zawodnicy, których zadaniem będzie utrzymanie tempa.
Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja
Więcej na stronie wydarzenia
Śladami zimujących ptaków wodnych
Park Szelągowski, ul. Ugory (w rejonie Ogrodu Szeląg i plaży miejskiej), godz. 9:00
Osoby, chcące dowiedzieć się czegoś więcej o zimujących ptakach wodnych, mogą wybrać się na wycieczkę wzdłuż Warty z parku Szelągowskiego do Owińsk. Należy zabrać ze sobą: wygodne buty, lornetkę, termos z gorącym napojem, coś na ząb i dobrą energię. Przyda się też aparat.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia.
Spacer z przewodnikiem tropem najpiękniejszych klatek schodowych w Poznaniu „Klatki warte Poznania”
Zbiórka: przy wejściu do budynku Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3 (obok Bałtyku) o godz. 12.00
Spacer poprowadzony zostanie ulicami Jeżyc przez Zbigniewa Zachariasika (autora strony Klatki schodowe warte Poznania i albumu o tej samej tematyce i tytle, wydanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania)
Liczba uczestników jest ograniczona, obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej Poznań
Więcej na stronie wydarzenia
Co mówi typografia?
Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim, Góra Przemysła 1, godz. 13:00
W jaki sposób liternictwo na plakacie komunikuje treści? Czy sama litera może wywoływać emocje lub pełnić funkcję obrazu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na uczestników spotkania w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim. Wykład na temat typografii otwiera nową odsłonę cyklu Graphic Concept „Elementarz współczesności”.
Więcej na stronie wydarzenia.
Pucharowe derby Wielkopolski w futsalu
Centrum Sportowe Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 4, godz. 13:00
W 1/32 Pucharu Polski w futsalu zmierzą się dwie wielkopolskie drużyny. Ekipa Wiary Lecha podejmie Red Dragons Pniewy. Poznański zespół w ligowej tabeli jest na półmetku rozgrywek na 2. miejscu, które będzie dawało awans do futsalowej ekstraklasy. W przyszłym sezonie albo się tam spotka z pucharowym przeciwnikiem z Pniew albo go zastąpi, bo red Dragons zajmuje aktualnie trzecie miejsce od końca, które oznacza degradację.
Więcej na stronie wydarzenia
Weekend z siatkówką
CityZen, ul. Droga Dębińska 10c, sobota - godz. 14:00, niedziela - godz. 13:00
W najbliższy weekend siatkarki Enei Energetyka Poznań rozegrają dwa mecze domowe. Najpierw w sobotę podejmą Easy Wrap Volley Kobyłka, a w niedzielę zmierzą się z Eco Harpoon LOS Nowy Dwór Mazowiecki.
Więcej na stronie wydarzeń
Wspólne malowanie figurek
Przystanek Pireus, ul. Głogowska 35, godz. 13:00
Pędzle, farby i modele - tylko to jest potrzebne, by dobrze się bawić w Przystanku Pireus. W sobotę można będzie wziąć tam udział we wspólnym malowaniu figurek. Na miejscu będą dostępne wszystkie potrzebne akcesoria, ale można przynieść też własne modele i materiały. Warto jednak zabrać z domu dodatkowe oświetlenie.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Jasełka w stodole
Stajnia Lajkonik, ul. T. Mateckiego 10, godz. 15:00
Stowarzyszenie i Stajnia Lajkonik serdecznie zapraszają na coroczne jasełka. W programie wydarzenia - oprócz przedstawienia opowieści o narodzeniu Jezusa z elementami historii Polski i polskiej tradycji - znalazły się m.in.: tańce i wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem oraz ognisko.
Wstęp wolny (zbiórka na cele statutowe) - zapisy pod adresem e-mail: lajkonie.jaselka@op.pl.
Więcej na stronie wydarzenia.
Jazzowo i symfonicznie
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 18:00
Filharmonia zaprasza na 517. Koncert Poznański. W programie sobotniej premiery muzycznej znalazły się: suita "In Memory of Irena and Gustaw Fibiger" Tomasza Bielskiego oraz utwory m.in. Bronisława Kapera, Chicka Corei, Sigmunda Romberga.
Więcej informacji na wydarzenia
Filharmonia Poznańska jest Partnerem Programu OK Poznań.
Poznańskie Kolędowanie
Poznańskie Kolędowanie to impreza, podczas której chóry, zespoły wokalne, soliści i instrumentaliści wykonują kolędy dla mieszkańców Poznania.
Kościół pw. św. Michała Archanioła, ul. Stolarska 7, godz. 18:45
- Zespół Wokalny OCTAVIANS (Niemcy)
Kościół pw. św. Jana Kantego, ul. Grunwaldzka 86, godz. 19:15
- Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, dyr. Aleksandra Grzelak
Więcej na stronie wydarzenia
Koncert TheWire i Death Reapers
CK Nowe Amore, ul. Mickiewicza 33, godz. 19:00
TheWire to - jak o sobie mówią muzycy - piątka śmieszków i przyjaciół bawiąca się muzyką pod szyldem kabelków. Zespół powstał w 2017 r. i po 7 latach własnym nakładem wydał swój pierwszy autorski LP zatytułowany "W". Natomiast Death Reapers to wybuchowa mieszanka pięciu pełnych pasji chłopaków z Poznania, grających Melodic Death Metal. Obie grupy wystąpią w weekend w stolicy Wielkopolski.
Więcej na stronie wydarzenia.
“Nienawiść” w Kinie Pałacowym
Kino Pałacowe, ul. Święty Marcin 80/82, godz. 19.00 (sobota) i 16.15 (niedziela)
Słynny film z 1995 roku to opowieść o jednym dniu z życia Saida (Araba), Vince’a (Żyda) i czarnoskórego Huberta, podczas którego ważą się losy młodych ludzi. Krytyka uznała “Nienawiść” za film dekady, a w jednej z głównych ról wystąpiła przyszła gwiazda francuskiego kina - Vincent Cassel. Dzieło przyniosło też reżyserowi nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, trzy Cezary (w tym za najlepszy film roku) a także nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla najlepszego młodego europejskiego filmu roku.
Więcej na stronie wydarzenia
“Obywatel B” - spektakl
Republika Sztuki Tłusta Langusta, ul. Gwarna 11, godz. 19.00 (także w niedzielę)
Przedstawienie opowiada historię Obywatela B. - niezależnego twórcy, który staje się przedmiotem zainteresowania opresyjnej władzy. Czy bohater będzie w stanie ocalić swoją wrażliwość i godność, czy też przegra w starciu z systemem? Reżyseria: Wojciech Wiński; scenariusz: Ewa Kaczmarek, Łukasz Pawłowski.
Więcej na stronie wydarzenia
Koncert w Domu Tramwajarza
Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21 (Dom Tramwajarza), godz. 20:00
Patryk Pietrzak z zespołem Kaprysy wystąpi w restauracji Pan Gar, mieszczącej się w Domu Tramwajarza. Artysta, którego można będzie zobaczyć na scenie, to tekściarz, multiinstrumentalista, songwriter, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Przez lata był wokalistą, współtwórcą muzyki i autorem tekstów zespołu Ted Nemeth. Debiutował solowym albumem „OK Boomer”. Jego nowa płyta „Kaprysy i Ruminacje” to podróż w świecie gitar, elektroniki, bitów i sampli.
Więcej na stronie wydarzenia.
Dom Tramwajarza, Fundacja Pana Gara, jest Partnerem Programu OK Poznań.
NIEDZIELA, 12 stycznia
Judaika dla początkujących
Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim, ul. Góra Przemysła 1, godz. 12.00
Zabytki kultury żydowskiej są częścią bogatej kolekcji Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu. Wśród nich znajdują się obiekty związane z najważniejszymi świętami i obrzędami judaizmu. O różnorodności żydowskich tradycji świątecznych oraz o roli, jaką pełniły judaika w synagodze i domu, opowie Aleksandra Podżorska.
Więcej na stronie wydarzenia.
Rozmowa z Izą Tarasewicz
CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, godz. 12.00
Spotkanie z Izą Tarasewicz, autorką instalacji artystycznej na wystawie „Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką", to okazja, by porozmawiać o ekspozycji i stworzonej specjalnie dla niej instalacji artystycznej.
Więcej na stronie wydarzenia
Centrum Kultury Zamek jest Partnerem Programu OK Poznań.
Improwizacje dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8a, godz. 16:00
Poznańscy artyści zapraszają na wyjątkowe spektakle - każdy z nich będzie w pełni improwizowany, powstający na bazie sugestii publiczności. To właśnie inspiracje podpowiedziane przez widzów zdecydują o przebiegu przedstawienia. Aż pięć grup artystycznych przez cztery godziny będzie bawić śpiewem, rymami, opowieściami i baśniami. To także okazja do wspólnego wspierania WOŚP - w przerwach będzie można wziąć udział w licytacji unikatowych przedmiotów.
Wstęp wolny, można dorzucić opłatę do skarbonki WOŚP
Więcej na stronie wydarzenia
Estrada Poznańska jest Parterem Programu OK Poznań.
Kolędowanie na Warszawskim
Edge Music Studio, ul. Krańcowa 24, godz. 17.00
Wspólne kolędowanie w sali koncertowej to okazja do integracji mieszkańców Osiedla Warszawskiego i jego sympatyków. Każdy może zabrać drobny poczęstunek na wspólny stół.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Pianiści u Paderewskiego
Aula Nova, pl. Stefana Stuligrosza 1, godz. 17:00
W ramach cyklu “Pianiści u Paderewskiego” w Auli Novej wystąpią: Adam Budel, Jakub Kosecki, Wojciech Musioł, Sylwia Orzechowska, Sonia Schwabe, Arkadiusz Zawalniak i Ignacy Zok. W programie będzie można usłyszeć utwory z repertuaru takich kompozytorów, jak: J.S. Bach, M. Clementi, A. Scriabin, F. Schubert i F. Chopin.
Wstęp wolny,
Więcej na stronie wydarzenia
Poznańskie Kolędowanie
Poznańskie Kolędowanie to impreza, podczas której chóry, zespoły wokalne, soliści i instrumentaliści wykonują kolędy dla mieszkańców Poznania.
Kościół św. Rocha, ul. św. Rocha 10, Poznań, godz. 19:00
- Żeński Chór Kameralny Di Nuovo, dyr. Dorota Wojnowska
Kościół Nawiedzenia NMP, os. Bohaterów II Wojny Światowej 88 w Poznaniu, godz.19:15
- Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. K. Kurpińskiego w Poznaniu, dyr. Laura Stieler
- Chór Młodzieżowy Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu, dyr. Laura Stieler
- Orkiestra Symfoniczna ZSM w Poznaniu, dyr. Remigiusz Skorwider
Kościół św. Jana Vianneya, ul. Podlaska 10, godz. 19:30
- Cappella Musicae Antiquae Orientalis, dyr. Leon Zaborowski
Więcej na stronie wydarzenia
Szerzej o wydarzeniach w Poznaniu w nadchodzących dniach na stronie kultura.poznan.pl
Zapraszamy również do zapoznania się z informacjami o wydarzeniach organizowanych przez Partnerów OK Poznań w najbliższym czasie w zakładce "Wydarzenia".
Aktualne zestawienie ofert Partnerów Programu OK Poznań - tutaj (Dokumenty do pobrania)
zdjęcie tytułowe: Jakub Wujek, FotoPortal Poznań
10 Stycznia
09 Stycznia
08 Stycznia
07 Stycznia
06 Stycznia
06 Stycznia
06 Stycznia
06 Stycznia
03 Stycznia