PIT w Poznaniu = zniżki, ulgi i więcej korzyści!
24 Marca
28 Marca
Weekend w Poznaniu: ciekawe wydarzenia i wystawy, koncerty i spektakle, spacery, spotkania i dyskusje. Poniżej, kilka pod/odpowiedzi na pytanie "co robić w weekend w Poznaniu".
PIĄTEK, 28 marca
Oprowadzanie po wystawie “Józef Chełmoński 1849–1914”
Muzeum Narodowe, Al. Marcinkowskiego 9, godz. 18:00
W Muzeum Narodowym w Poznaniu od 7 marca do 29 czerwca można podziwiać ekspozycję „Józef Chełmoński 1849-1914”, prezentującą blisko 200 dzieł tego wybitnego polskiego malarza. Wystawa obejmuje zarówno znane arcydzieła, takie jak “Babie lato”, “Bociany” czy “Czwórka”, jak i mniej znane prace, pochodzące z kolekcji krajowych i zagranicznych. Przedsięwzięcie jest efektem współpracy trzech największych muzeów narodowych w Polsce: warszawskiego, poznańskiego i krakowskiego. W piątek odbędzie się zwiedzanie kolekcji z przewodnikiem.
Więcej na stronie wydarzenia
Pokaz przedpremierowy “Apetyt na więcej. La Cocina
Kino Muza, ul. Św. Marcin 30, godz. 16:00 i 21:00
Nowojorska restauracja to mikrokosmos marzycieli z różnych stron świata. Julia i Pedro ukrywają swój związek, Estela dopiero zaczyna, Max walczy o uznanie, a Nonzo pragnie sprowadzić rodzinę. Gdy dochodzi do kradzieży, wszyscy stają się podejrzani. Film wyreżyserował Alonso Ruizpalacios.
Więcej na stronie wydarzenia
Spotkania z językiem polskim “Polish Cafe”
Pora Dnia, ul. Różana 15, godz. 18:00
“Polish Cafe” to otwarte spotkanie dla obcokrajowców, którzy chcą ćwiczyć język w swobodnej atmosferze i poznawać naszą kulturę. Uczestnicy rozmawiają wyłącznie po polsku, dzieląc się doświadczeniami z życia w naszym kraju. W wydarzeniu biorą udział także Polacy, którzy wspierają i pomagają w przełamywaniu językowych barier.
Więcej na stronie wydarzenia.
Wernisaż wystawy “Pokrzywka”
Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, godz. 19:00
Wystawa “Pokrzywka” to zbiór projektów fotograficznych, krążących wokół tematu rodziny i jej zdrowych i szkodliwych mechanizmów. Autorką prac jest Weronika Gąsicka - artystka wizualna, której działa znane są na całym świecie, m.in. znalazły się w galeriach w Wiedniu, Strasburgu i Nowym Jorku.
Więcej na stronie wydarzenia.
SOBOTA, 29 marca
Prelekcja “Artysta w wielkim mieście: Paryż Józefa Chełmońskiego”
Muzeum Narodowe, Al. Marcinkowskiego 9, godz. 11:00
Wykład przybliży geograficzno-społeczny kontekst pracy malarza we Francji w latach 1875–1887. Spotkanie poprowadzi Wojciech Głowacki - kustosz Zbiorów Sztuki Polskiej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Więcej na stronie wydarzenia.
Rodzinny Festiwal Gier Planszowych
Dom Kultury Orle Gniazdo, godz. 10:00 – 14:00
Podczas wydarzenia będzie możliwość zagrania w ponad 80 gier, budowania konstrukcji z klocków Cardblock, tworzenia trójwymiarowych rzeźb z papieru (Origami 3D). Odbędzie się również turniej w grę Szlaki z nagrodami w postaci gier planszowych oraz planszówkowe wyzwanie. Dla najmłodszych graczy (od 3 lat) będzie przygotowana specjalna strefa z grami dedykowanymi dla nich.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Więcej na stronie wydarzenia
Obchody 125. rocznicy przyłączenia Jeżyc, Łazarza i Wildy
1 kwietnia 1900 roku Jeżyce, Święty Łazarz i Wilda zostały oficjalnie włączone w granice Poznania. Z okazji 125. rocznicy tego wydarzenia, Miasto przygotowało szereg atrakcji. W tym w sobotę historyczny spacer po Wildzie, czy seans filmu “Błogosławiona” o poznaniance, która została świętą. W niedzielę z kolei odbędzie się zwiedzanie Łazarza z przewodnikiem.
Więcej na stronie wydarzenia.
Festiwal Klocków
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, godz. od 10:00 do 18:00 oraz 30 marca od 10:00 do 18:00
Podczas imprezy uczestnicy będą mieli okazję dać się ponieść wyobraźni i wspólnie stworzyć budowle z tysiąca dostępnych klocków. Inspiracji dostarczą ogromne makiety ułożone przez specjalistów, takie jak świat "Star Wars", wioska Wikingów czy kolej. Na miejscu odbędą się również spotkania pasjonatów, a w strefie zakupów będzie można zaopatrzyć się w najnowsze modele LEGO.
Więcej na stronie wydarzenia.
“Światowa wystawa orchidei, bonsai i sukulentów”
Enea Stadion, ul.Bułgarska 17, godz. od 10:00 do 18:00 i 30 marca od 10:00 do 18:00
“Światowa wystawa orchidei” zaprezentuje wyjątkowe rośliny z całego świata. W programie znajdą się rzadkie gatunki orchidei, ponadstuletnie bonsai oraz bogata kolekcja sukulentów. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez ekspertów, którzy podzielą się wiedzą na temat pielęgnacji okazów. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich pasjonatów, niezależnie od poziomu doświadczenia.
Więcej na stronie wydarzenia.
“GardenFest” targi roślin ogrodowych
Enea Stadion, ul. Bułgarska 17, godz. od 10:00 do 18:00 oraz 30 marca od 10:00 do 18:00
Podczas “GardenFest” miłośnicy ogrodnictwa będą mieli okazję kupić najróżniejsze gatunki roślin i zyskać od ekspertów porady dotyczące ich pielęgnacji. Oprócz tego uczestnicy zobaczą spektakularne wystawy krzewów i kwiatów oraz zasięgną wiedzy w temacie bioróżnorodności.
Więcej na stronie wydarzenia
Giełda winyli, płyt CD i kaset
Galeria M1, ul. Szwajcarska 61, godz. od 9:00 do 20:00
Giełda winyli, płyt i kaset to doskonała okazja, aby zdobyć perełki z muzycznego świata. Podczas wydarzenia odwiedzający będą mieli okazję znaleźć różnego rodzaju wydania, zarówno te nowe, jak i stare klasyki.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia.
Zlot foodtracków “Wielka szama”
Enea Stadion, ul. Bułgarska 17, godz. od 12:00 do 21:00 oraz 30 marca od 12:00 do 21:00
“Wielka szama” to największy zlot foodtracków w Wielkopolsce. Podczas wydarzenia będzie można zasmakować potraw z kuchni całego świata np. gruzińskich chinkali, meksykańskich tacos czy węgierskich langoszy. Na miejscu będą również: kącik artystyczny dla dzieci, strefa kolorowych dmuchańców i zawody jedzenia na czas.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia.
Seans “Skrzyżowanie”
Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18, godz. 19:00
Ułożone życie Tadeusza, emerytowanego ordynatora szpitala, zmienia się w mgnieniu oka, kiedy dochodzi do dramatycznego wypadku drogowego. Zamiast spokojnej i dobrze zaplanowanej „złotej jesieni życia” staje on w obliczu sytuacji, która przerasta zarówno jego jak i najbliższe mu osoby. Cień pada na jego małżeństwo, relacje z synem oraz zbliżające się wesele ukochanej wnuczki. Z dnia na dzień atmosfera zaczyna się zagęszczać, a emocje biorą górę. Film w reżyserii Dominika Montean.
Więcej na stronie wydarzenia.
Spektakl “Z kapelusza”
Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8, godz. 20:00
Spektakl to przede wszystkim doświadczenie wizualne na najwyższym poziomie. Widzowie zobaczą mistrzowską grę świateł oraz choreografię przywodzącą na myśl kadry z kina niemego. Aktorzy niczym postaci na filmowej taśmie, pojawiają się i znikają, pozostawiając za sobą jedynie refleksje na temat wszystkiego co ulotne.
Więcej na stronie wydarzenia.
NIEDZIELA, 30 marca
“Exotic Fest” targi terrarystyki
Międzynarodowe Targi Poznańskie (Hala 4), ul. Jana Matejki 63, godz. 10:00
Targi terrarystyki, akwarystyki i botaniki “Exotic Fest” po raz trzeci przyjadą do Poznania. Podczas wydarzenia uczestnicy mają możliwość zakupu wielu gatunków zwierząt egzotycznych: gadów, płazów, mięczaków, owadów ozdobnych, pajęczaków oraz stworzeń wodnych. Do tego pojawią się rośliny tropikalne, owadożerne oraz kaktusy.
Więcej na stronie wydarzenia.
Bieg “Niebieska fala”
Enea Stadion, Bułgarska 17, godz. 10:00
“Niebieska Fala” to bieg charytatywny, którego myśl przewodnia brzmi „Biegam, rozumiem, pomagam”. Inicjatywa propaguje uprawianie sportu, ale głównym celem jest edukacja – zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej spektrum autyzmu. Wydarzenie organizowane jest zawsze w okolicach 2 kwietnia – ogłoszonego jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, znanego też pod nazwą Niebieski Dzień. Każdego roku akcja pomaga wybranej placówce działającej na rzecz dzieci lub osób dorosłych w spektrum, przekazując specjalistyczny sprzęt terapeutyczny zakupiony z funduszy w większości pozyskanych z opłat startowych.
Więcej na stronie wydarzenia.
Koncert “JazzZamek #64”
Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, godz. 19:00
Podczas koncertu wystąpi Jakub Klimuk Quintet - międzynarodowy zespół, który łączy skandynawską scenę improwizowaną z nowoczesnym jazzem. Grupa zaprezentuje swój debiutancki album “(un)balanced”, który opowiada o poszukiwaniu równowagi we współczesnym świecie zatłoczonym informacjami.
Więcej na stronie wydarzenia
Spektakl “Pigmalion”
Teatr Polski, ul. 27 grudnia 8/10, godz. 18:00
Słynna satyra Bernarda Shawa z 1912 roku, przedstawiona w dzisiejszym świecie. W dystopijnej przyszłości Unia Europejska rozpoczyna masową deportację imigrantów. Panują strach i prześladowania, którym sprzeciwia się pewna rodzina. Ich determinacja doprowadza do chęci asymilacji migrantki, która ukrywa się w piwnicy ich domu. Ale czy można w drugim człowieku wyrzeźbić nową tożsamość?
Więcej na stronie wydarzenia
Szerzej o wydarzeniach w Poznaniu w nadchodzących dniach na stronie kultura.poznan.pl
Zapraszamy również do zapoznania się z informacjami o wydarzeniach organizowanych przez Partnerów OK Poznań w najbliższym czasie w zakładce "Wydarzenia".
Aktualne zestawienie ofert Partnerów Programu OK Poznań - tutaj (Dokumenty do pobrania)
zdjęcie tytułowe: Małgorzata Bartczak, FotoPortal Poznań
24 Marca
21 Marca
21 Marca
19 Marca
14 Marca
11 Marca
10 Marca
28 Lutego
24 Lutego