Znajomi mają OK Poznań. A Ty?
22 Kwietnia
Dzisiaj
Z okazji obchodów milenium pierwszej polskiej koronacji Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu przygotowały całoroczny program wydarzeń zatytułowanych Bolesław Chrobry Z POZNANIA po władzę i koronę.
Pora na wielką celebrację!
W ramach projektu „BOLESŁAW CHROBRY Z POZNANIA PO WŁADZĘ I KORONĘ”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Muzeum Archeologicznie w Poznaniu organizuje trzyczęściową wystawę, cykl wykładów popularnonaukowych, lekcje muzealne, warsztaty edukacyjne, przygotowało także okolicznościową dwutomową publikację.
Wystawa pn. „Bolesław Chrobry z Poznania o władzę i koronę”, związana jest z jubileuszem 1000-lecia pierwszej polskiej koronacji, rocznicy śmierci Bolesława Chrobrego i pochówku króla w katedrze poznańskiej, a także koronacją w tym samym roku Mieszka II i jego żony królowej Rychezy. Ekspozycję zaplanowano w dwóch przestrzeniach Poznania: na Starym Rynku i na Ostrowie Tumskim. Miejsca te wiążą się z pamięcią o Bolesławie Chrobrym.
Pierwsza część ekspozycji „Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę” jest już dostępna dla publiczności w Muzeum Archeologicznym przy Starym Rynku. Stanowi opowieść o państwie Bolesława Chrobrego, osnutą wokół wybranych zabytków, związanych z religią, kulturą, obyczajowością, gospodarką, stosowania prawa oraz organizacji sił zbrojnych. Wystawie towarzyszy punkt edukacyjny, działający na dziedzińcu Muzeum, w którym zwiedzający mogą oglądać, dotykać i przymierzać rekonstrukcje zabytków pochodzących z czasów panowania Bolesława Chrobrego (np. uzbrojenia czy ozdób).
Od czerwca, na Ostrowie Tumskim, w rezerwacie Archeologicznym Geniu Loci oraz w Kościele NMP in summo, prezentowane będą kolejne dwie części wystawy. Natomiast już teraz w Rezerwacie Genius Loci odbywają się niesamowite wykłady popularyzujące tematykę millenium koronacji. Zapraszamy w wybrane piątki na godzinę 18.00 (szerzej tutaj).
Zasadniczym celem organizacji wystawy jest zwrócenie uwagi społecznej na bogactwo treści łączących się z okresem wczesnopiastowskim i rządami Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Służyć temu będzie charakter rozproszony wystawy, która kieruje uwagę właśnie w stronę Poznania jako miejsca urodzenia, a więc dzieciństwa przyszłego króla Bolesława Chrobrego a także grodu w którym został pochowany obok swego ojca- Mieszka I.
Wystawie towarzyszy dwutomowy katalog. W tomie pierwszym znajdą się zagadnienia dotyczące rządów Chrobrego i drogi do korony nakreślonej doborem zabytków.
Odkrycia archeologiczne na Ostrowie Tumskim z czasów Bolesława Chrobrego i artefakty znalezione na grodzie, zostaną omówione w przestrzeni wyspy katedralnej na wystawie w kościele NMP i Rezerwacie Genius loci: staną się bazą tematyki drugiego tomu katalogu.
Warto wspomnieć, że do tematyki obchodów nawiązuje również kolejny, XXI Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą w powiecie słupeckim, zatytułowany „Królowie, trony i koronacje”, organizowany w dniach od 30 maja do 1 czerwca b.r. przy znaczącym udziale naszej instytucji, a także szereg działań zaplanowanych w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, przypadającej w dniu 17 maja 2025 r.
22 Kwietnia
19 Kwietnia
17 Kwietnia
17 Kwietnia
16 Kwietnia
15 Kwietnia
15 Kwietnia
14 Kwietnia
14 Kwietnia