Aktualizacja statusu podatnika

10 Czerwca

31 maja to data, o której powinien pamiętać każdy użytkownik OK Poznań, którego ostatnim PIT-em wgranym do systemu ID Poznań lub okazanym w POK-u jest PIT za 2022 rok. Tego dnia, bowiem, wygasa status aktywnego podatnika w Programie.
Osoby, które ukończyły 60. rok życia mają bezterminowy status podatnika w systemie OK Poznań – nie muszą go corocznie odnawiać.

Status podatnika można sprawdzić na stronie okpoznan.pl. Po zalogowaniu, należy wejść do „Panelu użytkownika”, a następnie wybrać zakładkę „Moje dane”. Na dole strony znajduje się informacja o połączeniu z ID Poznań i dacie wygaśnięcia benefitów.
Osoby, które chciałby przedłużyć status podatnika do 31 maja przyszłego roku zapraszamy do jednego z Punktów Obsługi Klienta (POK) Programu OK Poznań. Należy mieć ze sobą PIT za 2023 r. rozliczony w Poznaniu i potwierdzający zamieszkiwanie w stolicy wielkopolski. Wykaz dokumentów akceptowanych w POK można sprawdzić na stronie bip.poznan.pl
Drugim sposobem przedłużenia uprawnień do korzystania z benefitów OK Poznań jest zalogowanie się na stronie id.poznan.pl, wybranie zakładki „potwierdzenie statusu” i następnie wgranie PIT-u oraz wpisanie numeru Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), zgodnie z instrukcją przedstawioną w systemie ID Poznań. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które dysponują jednym z następujących formularzy PIT: PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT40A/11A, ZAP-3.

Mieszkanki i mieszkańcy Poznania z aktywnym statusem podatnika mają możliwość skorzystania z atrakcyjnych i zróżnicowanych zniżek, oferowanych zarówno przez miejskich, jak i komercyjnych partnerów. Jedną z nich jest 30% zniżka do Nowego Zoo w Poznaniu na bilet normalny oraz ulgowy. Można ją wykorzystać raz w roku, od marca do października, od poniedziałku do piątku. Kolejne ulgi można zrealizować w obiektach Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji (POSiR): na basenach krytych oraz letnich, lodowiskach oraz kortach tenisowych Młodzieżowego Ośrodka Sportu (MOS). W ciągu roku każdy użytkownik OK Poznań ma do wykorzystania 10 wejść – każde za złotówkę. Uczestnictwo w programie daje również o 25% niższą cenę na udział w Poznań Maratonie im. Macieja Frankiewicza, który w tym roku odbędzie się 13 października. Atrakcyjną zniżkę oferują także Termy Maltańskie - kupując 2-godzinny bilet do Aquaparku, można odebrać godzinę gratis, natomiast kupując godzinny bilet na Baseny Sportowe, można otrzymać dodatkowe 30 minut. Warto skorzystać również z tańszych biletów do miejskich instytucji kultury, ośrodków sportowych i rekreacyjnych oraz zdobywać zniżki na poznańskie wydarzenia.
Tegoroczną nowością w Programie OK Poznań jest specjalna oferta „Po Raz Pierwszy”. Skierowana jest ona do osób, które w 2024 r. po raz pierwszy w życiu rozliczyły swój PIT i zdecydowały się zrobić to w Poznaniu, ale również do tych, które wcześniej rozliczały podatki w innych miejscowościach, a w 2024 r. po raz pierwszy zdecydowały się to zrobić w stolicy Wielkopolski. Aby skorzystać z oferty „Po Raz Pierwszy” osoby, które wcześniej rozliczały się w innych miejscowościach, powinny w POK-u przy ul. Głogowskiej 16 okazać pierwszą stronę PIT-u za 2022 r. z poprzedniego miejsca rozliczenia oraz pierwszą stronę PIT-u za 2023 r. rozliczonego w Poznaniu. Podatnicy, którzy dotąd nigdy nie rozliczali PIT-u, powinni okazać zaświadczenie z Urzędu Skarbowego w Poznaniu potwierdzające ten fakt oraz PIT za 2023 r. rozliczony w stolicy Wielkopolski.

żródło: Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania