Weekend w Poznaniu 8 - 11 listopada
08 Listopada
06 Listopada
11 listopada w Poznaniu to także tradycja wypieku Rogali Świętomarcińskich i Imieniny Ulicy Święty Marcin.
Jeżeli Święty Marcin w Poznaniu, to oczywiście: rogale świętomarcińskie. Tradycja ich wypieku w Poznaniu sięga 1891 roku: gdy zbliżał się dzień św. Marcina (11 listopada), ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby - wzorem patrona - zrobili coś dla biednych. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli do niego inni, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku w 1901 przejęło Stowarzyszenie Cukierników. A po I wojnie światowej do tradycji obdarowywania ubogich powrócił Franciszek Rączyński, natomiast tuż po II wojnie światowej przed zapomnieniem rogala uratował Zygmunt Wasiński. Tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś. W tym dniu poznaniacy zjadają go kilkaset ton.
Od 19 listopada 2008 r. tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński może poszczycić się unijnym znakiem geograficznym, od tego momentu weszło bowiem w życie unijne rozporządzenie nadające rogalowi certyfikat "Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej". Tym samym trafił na prestiżową listę regionalnych specjałów, które powstają z lokalnych surowców, według oryginalnych przepisów i zgodnie z ekologią. W praktyce oznacza to, że prawdziwy rogal świętomarciński jest wypiekany tylko w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski. Poza tym rejonem nikt nie może używać tej nazwy. Oryginalnych Rogali szukać należy więc w cukierniach, które uzyskały takie prawo i posiadają tego symboliczne potwierdzenie - lista tutaj.
W Poznaniu 11 listopada to Imieniny Ulicy Święty Marcin, które od 1994 organizuje Centrum Kultury "Zamek". Święto Ulicy, przy której "Zamek" ma swoją siedzibę, odwołuje się do bardzo żywej w Poznaniu tradycji świętomarcińskiej, w różny sposób zaznacza również, że dzień poświęcony św. Marcinowi to Narodowe Święto Niepodległości. Impreza zmienia się z roku na rok, w jej programie jest jednak kilka rozpoznawalnych już elementów, przede wszystkim: Korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, który w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform (w sumie w paradzie każdego roku udział bierze kilkaset osób!) przemierza ulicę, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury "Zamek". Tu na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania, którego finałem jest pokaz fajerwerków.
Więcej informacji, program Imienin Ulicy Święty Marcin - tutaj.
Zapach Rogala Świętomarcińskiego, świeżego ciasta drożdżowego, białego maku, lukru i bakalii, można odnaleźć także wśród świec produkowanych przez manufakturę Sislight, Partnera Programu OK Poznań.
"Legendę o rogalach świętomarcińskich", także w zbiorze "Legend Poznania", znaleźć można wśród publikacji Wydawnictwa Miejskiego Posnania, Partnera Programu OK Poznań., a wśród pamiątek i gadżetów poznańskich, dostępnych w Centrum Informacji Kulturalnej, (wizerunek) Rogala został uwieczniony m.in. w zestawie magnesów, na etui na akcesoria IT, na powerbanku czy pendrivie a także na... skarpetkach.
Rogal Świętomarciński ma też swoje specjalne miejsce na mapie Poznania: działające od 2014 roku Rogalowe Muzeum Poznania to żywe centrum poznańskich tradycji i kultury: mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku. To miejsce dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Poznań, jego specyfikę, gwarę oraz symbole, a jeden z najważniejszych to bez wątpienia Rogale Świętomarcińskie. Rogalowe Muzeum Poznania, Partner Programu OK Poznań, zaprasza przez cały rok.
Partnerzy Programu OK Poznań, działający przy Świętym Marcinie (i w najbliższej okolicy) zapraszają nie tylko od święta:
zdjęcie tytułowe: Maciej Komorowski, FotoPortal Poznań
08 Listopada
05 Listopada
04 Listopada
04 Listopada
31 Października
31 Października
31 Października
31 Października
31 Października