Weekend w Poznaniu
09 Maja
06 Października
W najbliższy weekend poznaniacy i poznanianki będą mogli wybrać się ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi na Marsz Kejterka. Lokalne czytelnie przygotowały liczne spotkania i warsztaty w ramach Nocy Bibliotek. Nadchodzący weekend to również kulminacja wydarzeń upamiętniających wybitnego badacza i odkrywcę - Pawła Edmunda Strzeleckiego.
PIĄTEK, 6 października
Poznań Game Arena
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, godz. 9:00 (piątek, sobota, niedziela)
Poznań Game Arena to targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej. Dla uczestników przygotowano liczne atrakcje: premierowe pokazy gier, turnieje esportowe i wiele innych.
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Bilet na wydarzenie objęty ofertą OK Poznań – szczegóły tutaj.
Retro Motor Show
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, godz. 11:00 (piątek), 10:00 (sobota, niedziela).
Nadchodzą największe targi pojazdów zabytkowych w Polsce. Miłośnicy motoryzacji będą mogli obejrzeć setki unikatowych samochodów, motocykli i pojazdów specjalnych.
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Bilet na wydarzenie objęty ofertą OK Poznań – szczegóły tutaj.
Festiwal kultury hiszpańskojęzycznej
Plac Bernardyński 1a/1, godz. 11:00
Rozpoczyna się 25. edycja Festiwalu Kultury Hiszpańskojęzycznej. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w różnych spotkaniach, zajęciach i warsztatach. Wydarzenia rozpocznie prezentacja na temat różnorodności kulturowej współczesnej Hiszpanii, przeprowadzona w języku hiszpańskim. Festiwal potrwa do 12 października.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy
Więcej informacji na stronie
Organizator Festiwalu,Centrum Języków Obcych Kontakt, jest Partnerem Programu OK Poznań.
Spektakl Haga
Teatr Polski, ul. 27 grudnia 8/10, godz. 19:00 (piątek, sobota), 18:00 (niedziela)
Dziesięciu skazanych najwyższych rosyjskich przywódców spędza czas w holenderskim więzieniu, zastanawiając się, na kogo zrzucić winę. Podczas przesłuchań zaczynają się wzajemnie zdradzać. Matwijenko pije z nudów. Prigożyn w więzieniu czuje się, jak w domu – nie jest tu po raz pierwszy. Proces rozpoczyna się, a przestępcy jeden po drugim tracą panowanie nad sobą.
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Teatr Polski jest Partnerem Programu OK Poznań.
Pentezylea. Rekonstrukcja ciała amazonek - premiera
Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, godz. 19:00 (piątek i sobota)
Pentezylea to projekt instalacji performatywnej, w której mityczna historia tytułowej królowej zestawiona zostaje z kondycją osób doświadczonych chorobą raka piersi. Duet Gruba i Głupia oddaje głos współczesnym amazonkom, by wraz z nimi współdzielić przestrzeń opowieści.
Teatr Ósmego Dnia jest Partnerem Programu OK Poznań.
Wieczorne zwiedzanie zamku z przewodnikiem
CK Zamek, Hol Wielki, ul. Święty Marcin 80/82, godz. 20:00
Wieczorne zwiedzanie to świetna okazja do poznania historii dawnego Zamku Cesarskiego. Spacer z komentarzem przewodnika daje możliwość odkrycia tej niezwykłej budowli, wpisanej w dzieje miasta.
Więcej informacji na stronie
CK Zamek jest Partnerem Programu OK Poznań.
Extravaganza o religii
Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10, godz. 22:30 (piątek, sobota)
W piwnicy pod sceną Teatru Polskiego wyłoni się zupełnie nowa religia. Spektakl w reżyserii Joanny Drozdy będzie bulwersować, wzruszać i rozśmieszać zgromadzoną widownię. Pokaz przeznaczony jest tylko dla widzów pełnoletnich.
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Teatr Polski jest Partnerem Programu OK Poznań.
Noc Bibliotek - Absurd nie czytać! Moc słowa i muzyki!
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, ul. Prusa 3, godz. 10:00
Z okazji Nocy Bibliotek w Bibliotece Wojewódzkiej zaplanowano aż dwa dni literacko-muzycznych atrakcji. Wydarzenia rozpocznie spotkanie autorskie dla dzieci z Łukaszem Wierzbickim, autorem książki "Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki".
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Noc Bibliotek w Bibliotece Raczyńskich
Biblioteka Raczyńskich, różne lokalizacje, różne godziny
Noc Bibliotek to cykliczne, ogólnopolskie wydarzenie promujące te lokalne miejsca spotkań z kulturą. Z tej okazji Biblioteka Raczyńskich od 4 do 7 października oferuje liczne wydarzenia, dedykowane również najmłodszym. W piątek odbędą się m.in. warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie
Królestwo – trylogia Larsa von Triera
Kino Pałacowe, ul. Święty Marcin 80/82, godz. 16:00
Lars von Trier po 25 latach powraca z finałową odsłoną kultowego miniserialu. “Królestwo” to połączenie tego, co racjonalne z tym, co nadprzyrodzone. Nie bez powodu publiczność ochrzciła je skrzyżowaniem „Miasteczka Twin Peaks” z „Ostrym dyżurem”.
Więcej informacji na stronie
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
Wzgórze św. Wojciecha, godz. 17:00
6 października przypada kulminacja obchodów roku Pawła Edmunda Strzeleckiego. Z tej okazji zaplanowano liczne wydarzenia upamiętniające tę niezwykłą postać. Zostanie m.in. odsłonięta tablica przedstawiająca Górę Kościuszki i jej odkrywcę - Pawła Edmunda Strzeleckiego.
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie
Oprowadzanie po wystawie “O dzieleniu. Sztuka na granicy” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy
Muzeum Narodowe, Al. Marcinkowskiego 9, godz. 18:00
Celem wystawy jest prezentacja dzieł sztuki współczesnej oraz tych z XIX wieku, które z dzisiejszej perspektywy również mogą być przypisane do nurtu border art. Pokazane zostaną głównie dzieła artystek i artystów z Polski i Niemiec, lecz również z Palestyny czy Ukrainy. Oprowadzanie będzie tłumaczone na polski język migowy.
Więcej informacji na stroni
Srebra Funduszu Obrony Narodowej
Muzeum Sztuk Użytkowych, ul. Góra Przemysła 1, godz. 18:00
W piątek odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie Silva rerum, której tytuł oznacza dosłownie “las rzeczy”. To największa prezentowana ekspozycja sreber z Funduszu Obrony Narodowej w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu. Wydarzenie odbywa się w ramach Weekendu seniora z kulturą.
Więcej informacji na stronie
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Koncert Filharmonii Poznańskiej: Inauguracja 77. sezonu artystycznego
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19:00
6 października Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego uroczyście rozpocznie 77. sezon artystyczny. Podczas wydarzenia ‘“Gwiazdy Światowych Estrad” uczestnicy wysłuchają między innymi XX koncertu fortepianowego d-moll KV 466 Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu poznańskich filharmoników.
Więcej informacji na stronie
Co widział Paweł Edmund Strzelecki?
Plac Kolegiacki, godz. 19:30
Na placu Kolegiackim odbędzie się szczególne wydarzenie dźwiękowo-wizualne upamiętniające niezwykłego człowieka, poznaniaka i obywatela świata. Spektakl, na który złożą się wykonywane na żywo mapping i muzyka, pokaże, jak wyglądał pobyt badacza w Australii, w czasie którego dokonał niezwykłych odkryć i zyskał ogromny szacunek rdzennych mieszkańców tych ziem.
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia
SOBOTA, 7 października
Kurs szyfrów dla rodzin w języku ukraińskim
Centrum Szyfrów Enigma, ul. Święty Marcin 78, godz. 10:00
Podczas kursu rodziny zmierzą się z historycznymi sposobami utajniania informacji. Uczestnicy poznają niewidzialne atramenty, wezmą udział w eksperymentach i rozwiążą zagadki, dzięki którym otworzą sejf z nagrodami. Wydarzenie organizowane jest w ramach Ukraińskiej Wiosny.
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie
Klub Gier Fantastycznych
Centrum Szyfrów Enigma, ul. Święty Marcin 78 , godz. 10:00
Centrum Szyfrów Enigma zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Gier Fantastycznych. Na chętnych czeka masa świetnych planszówek i ludzi.
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie
Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Centrum Szyfrów Enigma, jest Partnerem Programu OK Poznań.
Dyżur w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa
Brama Poznania, ul. Gdańska 2, godz. 11:00
Organizatorzy zapraszają na cykl dyżurów w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa. Uczestnicy będą mogli spędzić czas w otoczeniu natury, ale również dowiedzieć się czegoś o etnobotanice i permakulturze. Poznać, z których roślin można przyrządzić naturalne i bardzo wartościowe kosmetyki, a także zaznajomić się z tajnikami pielęgnacji i konserwacji ogrodu, które później można wykorzystać w pracy ze swoimi własnymi roślinami.
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie
Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Brama Poznania, jest Partnerem Programu OK Poznań.
Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Martyrologii Wielkopolan
Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII, ul. Polska, godz. 11:00
Fort VII to pierwszy obóz koncentracyjny utworzony przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich. Powstał w październiku 1939 roku. Podczas sobotnich spotkań pracownicy muzeum przybliżą sylwetki wybranych więźniów Fortu VII i ich życiorysy.
Więcej informacji na stronie
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII, jest Partnerem Programu OK Poznań.
Tydzień Pielęgniarza w Starym Zoo
Stare Zoo, ul. Zwierzyniecka 19, godz. 11:30 (sobota, niedziela)
Stare Zoo zaprasza na spotkania zorganizowane w ramach Tygodnia Pielęgniarza. Zainteresowani poznają szczegóły pracy ze zwierzętami. W trakcie dwóch dni przygotowano spotkania z opiekunami gadów, zwierząt kopytnych, akwariów i tamaryn.
Wstęp wolny (wejściówki od 6 zł obowiązują na spotkania w Pawilonie Zwierząt Zmiennocieplnych).
Więcej informacji na stronie
Ogród Zoologiczny w Poznaniu jest Partnerem Programu OK Poznań.
Spacer Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego i Felicjana Sypniewskiego
Zbiórka: przystanek MPK Głuszyna, godz. 10:45
Przewodnicy PTTK zapraszają na spacer śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego i Felicjana Sypniewskiego. Przechadzkę poprowadzi Aleksandra Juchacz.
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie
Marsz Kejterka
Park im. Jana Pawła II, godz. 11:00
W najbliższą sobotę odbędzie się druga edycja Marszu Kejterka. Wydarzenie dedykowane jest wszystkim czworonogom i ich właścicielom. Odbędzie się pod hasłem: w Poznaniu krzywdzenie zwierząt nie przejdzie, przejdzie za to Marsz Kejterka.
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Festyn przy węźle Grunwaldzka
W sobotę odbędzie się festyn kończący budowę zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka. Na mieszkańców czeka wiele atrakcji. Jedną z nich będzie nowy wodorowy autobus, którym będzie można dojechać na festyn – start godz. 11:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie
Coś dodać, coś ująć. Kształtowanie sylwetki w XIX i XX wieku
Muzeum Historii Ubioru, ul. Półwiejska 14/2, godz. 11:00 (sobota, niedziela)
Ekspozycja ukazuje, w jaki sposób ludzie w XIX i XX wieku formowali swoją sylwetkę za pomocą różnorodnej bielizny, stelaży oraz zabiegów krawieckich. Wystawa skłania do refleksji nad tym, w jaki sposób zmieniające się standardy piękna wpływały na modę i samopoczucie jednostek. Podkreśla również rolę ubioru jako narzędzia wyrażania tożsamości i przynależności społecznej.
Więcej informacji na stronie
Spotkanie: Chełmoński bliżej
Muzeum Narodowe, Al. Marcinkowskiego 9, godz. 11:15
Już w najbliższą sobotę konserwatorzy Muzeum Narodowego w Poznaniu podzielą się z uczestnikami wynikami swoich badań nad dziełami Józefa Chełmońskiego. Spotkanie poprowadzą Lucyna Balewska, Gaja Gąsecka, Agnieszka Kunicka-Goldfinger.
Więcej informacji na stronie
Poznań Breaking Championship
Klub Osiedlowy Krąg, ul. Dmowskiego 37, godz. 12:00
Już w tę sobotę mieszkańcy Poznania będą mieli okazję zobaczyć na żywo zmagania najlepszych zawodników z Polski w nowej dyscyplinie olimpijskiej - Breaking (Break Dance). Jest to popularny i charakterystyczny styl tańca, który w 2020 roku został wpisany na listę sportów olimpijskich i po raz pierwszy w historii będzie można zobaczyć go na Igrzyskach w Paryżu w 2024 roku.
Wstęp bezpłatny
Więcej informacji na stronie
NIEDZIELA, 8 października
Spacer: Heliodor Święcicki w stulecie śmierci
Zbiórka: pl. A. Mickiewicza, przy ławeczce H. Święcickiego, godz 11:00
Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zapraszają na przechadzkę “Lekarz, społecznik, prezes, rektor. Heliodor Święcicki w stulecie śmierci”. Spacer poprowadzą przewodniczki Iwona Wysocka i Małgorzata Wiśniewska.
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie
Spacery po Fest Fyrtlach: Łazarz
Start: rynek Łazarski, godz. 11:30
Organizatorzy zapraszają na niedzielne spacery z przewodnikami i przewodniczkami po śródmiejskich dzielnicach. Tym razem zwiedzający zwiedzą łazarskie rejony.
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Oprowadzanie tematyczne w j. ukraińskim “1000-letnia droga ku niepodległości”
Brama Poznania, ul. Gdańska 2, godz. 17:00
Spotkanie pokaże powiązania między historią Polski i Ukrainy. Wydarzenie odbywa się w ramach Ukraińskiej Wiosny.
Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 61 647 76 34
Więcej informacji na stronie
Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Brama Poznania, jest Partnerem Programu OK Poznań.
Spektakl Za-Polska
Teatr Animacji, ul. Święty Marcin 80/82, godz. 17:00
Spektakl w reżyserii Agaty Biziuk to historia, w której głównym bohaterem jest Polska. Kraj, którego mieszkańcy w wyjątkowy sposób celebrują idee romantycznego zrywu, chwalebnej śmierci, samowyrzeczenia i poświęcenia. Autorzy wzięli na warsztat właśnie te romantyczne refleksje i z nimi dyskutują w kontekście współczesnych realiów.
Więcej informacji na stronie
Teatr Animacji jest Partnerem Programu OK Poznań
Szerzej o wydarzeniach w Poznaniu w nadchodzący weekend na stronie poznan.pl
Zapraszamy też do zapoznania się z informacjami o wydarzeniach, nie tylko weekendowych organizowanych przez Partnerów OK Poznań w zakładce "Wydarzenia".
Zdjęcie tytułowe: Wojciech Rudnicki, FotoPortal Poznań
09 Maja
06 Maja
05 Maja
05 Maja
25 Kwietnia
22 Kwietnia
19 Kwietnia
17 Kwietnia
17 Kwietnia