Znajomi mają OK Poznań. A Ty?
22 Kwietnia
15 Marca
Koncerty, spektakle, wystawy, kiermasze książek, wymiana ubrań czy spacery z przewodnikiem - to wszystko i wiele więcej czeka na poznanianki i poznaniaków w najbliższy weekend. Na boisku zmierzą się ze sobą Lech i Warta, a na ulice miasta wyjdą biegacze biorący udział w Recordowej Dziesiątce. Na MTP odbędzie się feta dla miłośników klocków, a w sąsiedniej Concordii Design będzie można skosztować pyszności w ramach Festiwalu piwa, wina i sera.
PIĄTEK 15 marca
Michał Bugalski “Królestwo” - wernisaż wystawy
Galeria PF, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, godz. 18:00 (wernisaż), 12:00 - 19:00 (pozostałe dni)
Wystawę Michała Bugalskiego będzie można oglądać w Galerii PF do 26 maja. Autor patrzy na rodzinę z czułością i dystansem badacza jednocześnie, a jego uwaga krąży pomiędzy dwiema perspektywami − ekstatyczną i analityczną. Wszystkie zdjęcia zostały przez niego uważnie zainscenizowane w przestrzeni rodzinnego domu, z udziałem najbliższych, którzy najczęściej odgrywali samych siebie.
Więcej na stronie wydarzenia
Tydzień Kina Hiszpańskiego
Kino Muza, ul. Św. Marcin 30, godz. 19:00 (piątek, sobota, niedziela)
Tydzień Kina Hiszpańskiego to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii słonecznej Hiszpanii, święto kina dla widzów zakochanych w słońcu, podróżach i południowym stylu życia. Przegląd skierowany jest zarówno do miłośników języka i kultury hiszpańskiej, jak i do osób lubiących dobre kino. W programie prezentowany jest szeroki przekrój hiszpańskiej kinematografii, od hitów kasowych po kameralne filmy artystyczne, a różnorodność gatunkowa i tematyczna sprawia, że każdy widz znajdzie coś dla siebie.
Więcej na stronie wydarzenia
Kino Muza, Estrada Poznańska, jest Partnerem Programu OK Poznań.
Wyprawa pana Broučka - polska prapremiera spektaklu
Teatr Wielki, ul. Fredry 9, godz. 19:00 (w niedzielę - 18:00)
Opera w II częściach na podstawie powieści Svatopluka Čecha. Ekscentryczna i oryginalna komedia pomyłek po raz pierwszy w Polsce. Opowiada historię pana Broučka w inscenizacji jednego z czołowych reżyserów operowych – Davida Pountney’a, który z fantazją i odwagą przeniósł na scenę to nieczęsto grywane dzieło Janáčka.
Więcej na stronie wydarzenia
Teatr Wielki jest Partnerem Programu OK Poznań.
Bolewski i Tubis grają Ciechowskiego
Scena Na Piętrze, ul. Masztalarska 8, godz. 19:00
Radosław Bolewski (wokal, perkusja) oraz Maciej Tubis (fortepian i syntezator basowy) to oryginalny i wyjątkowy duet. Ich muzyka jest mieszanką jazzu i popu w odważnej improwizowanej odsłonie. Świetnie odnajdują się w autorskim repertuarze, ale na koncie mają również doskonale przyjęty projekt „Obywatel Jazz” poświęcony twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Jego dorobek w ujęciu duetu zyskuje współczesne i fascynujące ujęcie. I właśnie repertuar byłego lidera Republiki będzie główną częścią ich występu.
Więcej na stronie wydarzenia
Na Końcu Świata
Galeria Szczur, ul. Składowa 11/1, godz. 19:00
Osada „Koniec Świata” jest przysiółkiem wsi Głuszyna, która znajduje się w powiecie ostrzeszowskim w południowo-wschodniej Wielkopolsce. Zaczęto o niej mówić w 2012 roku z powodu apokalipsy zapowiadanej rzekomo przez kalendarz Majów. Od tamtej pory jest ona celem wycieczek turystów, którzy przyjeżdżają by zrobić sobie zdjęcie pod tablicą z nazwą miejscowości. Sama tablica nieraz ulegała kradzieży, a w grudniu 2021 roku polski oddział Netfliksa postawił obok niej plastikową rzeźbę reklamującą swój parakatastroficzny film „Nie patrz w górę”. Relacja z tej miejscowości stała się tematem wystawy. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Spotkanie z obrazem
Centrum Duszpasterskie, ul. św. Rocha 10, godz. 19:15
To kolejne “Spotkanie z obrazem”, które ponownie poprowadzi dr Jan Kozłowski. Tym razem, w czasie Wielkiego Postu Muzeum Narodowe proponuje podróż do dzieła Rembrandta “Powrót syna marnotrawnego”. Uczestnicy przyjrzą się wszystkiemu, co miało wpływ na eksplozję geniuszu Rembrandta, spojrzą na jego życie i twórczość. Następnie postarają się odkryć, na ile artysta wykorzystał wcześniejsze dokonania swoich kolegów, a na ile jego dzieło jest nowatorskie. Na koniec zatopią się w poszukiwaniach odpowiedzi na pytania o wymowę obrazu, o to, kim są przedstawione na nim postaci oraz jak kompozycją i światłem autor buduje całą opowieść.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Derby Poznania
Enea Stadion, ul. Bułgarska 17, godz. 20:30
W piątkowy wieczór na Enea Stadionie dojdzie do derbowego spotkania między Lechem i Wartą. Poprzedni pojedynek tych drużyn odbył się we wrześniu i również doszło do niego na obiekcie przy ul. Bułgarskiej. Będzie to już ósmy mecz najwyżej notowanych zespołów piłkarskich stolicy Wielkopolski od momentu powrotu Warty Poznań do PKO Bank Polski Ekstraklasy w 2020 roku. “Zieloni” nie wygrali jeszcze żadnego z nich. Spotkanie odbędzie się cztery dni przed 102. urodzinami Kolejorza.
Więcej na stronie wydarzenia
Lech Poznań i Warta Poznań są w gronie Partnerów Programu OK Poznań.
SOBOTA 16 marca
Festiwal klocków
Międzynarodowe Targi Poznańskie (Pawilon nr 5, wejście od ul. Głogowskiej – Hol Wschodni), godz. 10:00-18:00 (sobota), 10:00-17:00 (niedziela)
Ogromne makiety, kilka stref wspólnego budowania i spotkania z najlepszymi twórcami w tej dziedzinie – to tylko niektóre z atrakcji Festiwalu Klocków, który odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich. Odwiedzający będą mogli oglądać wystawę imponujących budowli, a także stworzyć własne konstrukcje i zaprezentować je gwiazdom festiwalu. MTP można odwiedzić także w niedzielę.
Więcej na stronie wydarzenia
Wspólne sprzątanie Strzeszynka
Scout Camp, ul. Koszalińska 15, godz. 10:00-16:00
Osoby, które chcą zrobić coś dla otaczającej przyrody, mogą wziąć udział we wspólnym sprzątaniu klina zieleni. Akcja rozpocznie się na kempingu w sąsiedztwie Strzeszynka. Tam grupom wydane zostaną worki, rękawiczki i mapy. Na koniec odbędzie się wspólne ognisko. Zapisów można dokonać za pośrednictwem strony internetowej.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Poranek Rodzinny w Zakamarkach
Kino Muza, ul. Św. Marcin 30, godz. 11:00
Wspólne czytanie, seans i warsztaty - to wszystko czeka na dzieci i ich rodziców w Kinie Muza. Tym razem najmłodsi poznają książkę „Billy i świnki” oraz zobaczą zestaw filmowy o przygodach Mami "najlepszej kucharki świata" oraz jej pupili - Psiny i Prosięcia.
Więcej na stronie wydarzenia
Kino Muza, Estrada Poznańska, jest Partnerem Programu OK Poznań.
Świat obrazów: Matejko i uczniowie
Muzeum Narodowe, Al. Marcinkowskiego 23, godz. 11:00
Świat obrazów to cykl wykładów, podczas którego prezentowane są dzieła z kolekcji muzeum. W tym sezonie łączy je nazwisko Jana Matejki. Dorobek mistrza zostanie skonfrontowany z talentem jego uczniów. W tym przypadku – Jacka Malczewskiego. O jego „Autoportrecie z hiacyntem” opowie Aleksandra Nieścioruk.
Więcej na stronie wydarzenia
Kiermasz książek
Księgarnia Bookowski, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, godz. 11:00- 18:00
Książki używane i nowe za 5, 10, 15 lub 20 złotych będzie można kupić na kiermaszu księgarni Bookowski w CK Zamek. W trakcie wydarzenia będzie można także przynieść swoje stare książki i otrzymać za nie voucher.
Więcej na stronie wydarzenia
Księgarnia Bookowski jest Partnerem Programu OK Poznań.
Festiwal piwa, wina i sera
Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3, godz. 12:00-22:00 (sobota), 12:00-20:00 (niedziela)
Kilkudziesięciu wystawców, mnóstwo pysznych produktów i cudowna atmosfera - to wszystko czeka na osoby, które odwiedzą Concordię Design. W weekend odbędzie się tam Poznańska Feta, czyli Festiwal piwa, wina i sera. Smaczne jedzenie to nie wszystko. Na scenie czekają liczne atrakcje: foodpairingi, gotowanie na żywo, koncerty i wiele innych.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Tajemnice ubioru naszych prababć
Muzeum Historii Ubioru, ul. Kwiatowa 14/2, godz. 13:00
Jak kształtowano sylwetki ubiorem w XIX i XX wieku? Odpowiedź na pytanie poznają uczestnicy oprowadzania po wystawie pełnej wyjątkowych ubrań. Przewodniczką podróży po dziewiętnastowiecznych elementach garderoby będzie jej kuratorka, Anna Moryto. Zwiedzanie dostępne również w niedzielę.
Więcej na stronie wydarzenia
Muzeum Historii Ubioru jest Partnerem Programu OK Poznań.
Oprowadzanie po Ratuszu
Ratusz - Muzeum Poznania, ul. Stary Rynek 25, godz. 15:15
Po kilkuletnim remoncie piwnice i parter poznańskkiego Ratuszą są już ponownnie dostępne. W sobotę będzie można je zwiedzić z przewodnikiem i poznać fascynującą historię miasta i jego mieszkańców od X do połowy XVI, a także architekturę samego budynku.
Więcej na stronie wydarzenia
Wiadomość z Afganistanu
Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, godz. 19:00
„Ay Kash” - to projekt, który został zbudowany z audio opowieści, grafiki i video, przesłanych za pomocą wiadomości tekstowych z Afganistanu. Autorkami spektaklu są młode Afganki tworzące Kolektyw Under The Starry Afgan Sky. Są to historie, wyznania i prace graficzne, które są ożywiane w przestrzeni teatralnej. Jedenaście młodych kobiet używa swoich długopisów, farb i głosów, aby podzielić się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami od czasu przejęcia władzy przez talibów w 2021 roku oraz wyrazić swoje nadzieje i marzenia na lepszą przyszłość.
Więcej na stronie wydarzenia
Teatr Ósmego Dnia jest Partnerem Programu OK Poznań.
Niedźwiedź i Koty z Księżyca w Pan Gar
Klub Pan Gar, ul. J. Słowackiego 19, godz. 20:00
W klubie Pan Gar odbędą się dwa koncerty kwantowych zespołów - drewnofromlas oraz Niedźwiedź i Koty z Księżyca. Na chętnych czekają abstrakcyjne obrazy dźwiękowe, nasączone etnicznym i mistycznym duchem i wiele innych muzycznych wrażeń.
Więcej na stronie wydarzenia
Nóż w wodzie
Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, godz. 20:30
W ramach cyklu “Krótka historia kina polskiego” w Kinie Pałacowym można będzie zobaczyć film pt. “Nóż w wodzie”. To dramat psychologiczny rozgrywający się między trzema osobami w pozasezonowym pejzażu mazurskich jezior, a zarazem debiut Romana Polańskiego.
Więcej na stronie wydarzenia
NIEDZIELA 17 marca
Przez Śródkę - przechadzka
Zbiórka przy moście Jordana, godz. 10:00
Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego przy Oddziale Poznańskim zaprasza na kolejną, XXXII edycję kultowych "Przechadzek po mieście". Tym razem czas na na wiosenny spacer po Śródce. Jego uczestnicy poznają historię dzielnicy, która przez wieki była samodzielnym miastem, a dziś jest jedną z najbardziej urokliwych części Poznania. Poznają tajemnice śródeckich fortyfikacji i dowiedzą się, kim była Świętosława, "matka królów". Spacer poprowadzi Aleksandra Nyka, przewodniczka.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Recordowa Dziesiątka
trasa po mieście - start i meta przy Malcie, godz. 12:00
Już po raz dwudziesty odbędzie się bieg po ulicach Poznania. Na początku był on znany pod nazwą Maniacka 10, jednak kilka lat temu organizatorzy ją zmienili. Niezmienny pozostał jednak dystans - 10 kilometrów. Dzień wcześniej, 16 marca, wieczorem wokół Jeziora Maltańskiego odbędzie się Nocna Recordowa Piątka.
Więcej na stronie wydarzenia
Rodzinne zwiedzanie Zamku Cesarskiego
Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, godz. 13.30
Młodzi poznaniacy, którzy chcą poznać historię i zwiedzić zabytkowe wnętrza jednego z najmłodszych zamków w Europie, mogą wziąć udział w niedzielnej wycieczce z przewodnikiem. Spotkanie jest przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z opiekunami.
Więcej na stronie wydarzenia
CK Zamek jest Partnerem OK Poznań.
Babi Targ - wiosenne wietrzenie szaf
Pawilon, ul Ewangelicka 1, godz. 12:00 - 15:00
To pierwsza w tym sezonie edycja Babiego Targu w Poznaniu. W wydarzeniu nie chodzi tylko o wymianę ubrań - to prawdziwe święto dla miłośników i miłośniczek ekologicznej mody, a przy okazji szansa, by za niewielkie pieniądze upolować niepowtarzalne elementy garderoby.
Więcej na stronie wydarzenia
Stare winyle i książki
City Park Poznań, ul. Wyspiańskiego 26, godz. 12:00 - 19:00
Ponad 6 tysięcy winylowych płyt i ok. 2,5 tysiąca książek w wyjątkowo niskich cenach, do tego stare komiksy i czasopisma - to wszystko czekać będzie na miłośników muzyki i dobrej literatury. Do Poznania ze swoimi skarbami przyjedzie Antykwariat Grochowski.
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Animator Jutra - pokazy przedpremierowe
Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8, godz. 16.00
Podczas pokazu będzie można przedpremierowo zobaczyć 4️ filmy uczestników warsztatów Animator Jutra. Na widzów czekają animacje "Kino nie z tej ziemi", "Dżungla w mojej głowie", "Emocje, papierowe transformacje" oraz "Życie w chmurze".
Wstęp wolny
Więcej na stronie wydarzenia
Michał Łangowski i Agata Gasińska - koncert
Osiedlowy Dom Kultury Pod Lipami, os. Pod Lipami 106A, godz. 17:00
Michał Łangowski to lider, wokalista, gitarzysta, oraz piosenkopisarz zespołu Cisza Jak Ta. Jest pomysłodawcą i prowadzącym cyklu spotkań z ważnymi twórcami Krainy Łagodności – „Podróżowanie w Muzykovanie”, a także „Śpiewogrania Online”. Na poznańskim koncercie wystąpi w duecie z Agatą Gasińską (skrzypce i wokal).
Więcej na stronie wydarzenia
BiFF - koncert
SARP, Stary Rynek 56, godz. 20:00
Zespół BiFF istnieje od 2006 roku. W jego skład wchodzą byli członkowie legendarnej grupy Pogodno. W 2009 roku BiFF wydał debiutancką płytę „Ano“, która zdobyła dwa Fryderyki. Muzycy grali też na najważniejszych polskich festiwalach, takich jak Opener, OFF Festival, czy KFFP w Opolu.
Więcej na stronie wydarzenia
Szerzej o wydarzeniach w Poznaniu w nadchodzących dniach na stronie poznan.pl
Polecamy "Afisz" czyli wybór najważniejszych wydarzeń kulturalnych dziejących się w danym miesiącu w Poznaniu: o marcowym m.in. tutaj.
Zapraszamy też do zapoznania się z informacjami o wydarzeniach organizowanych przez Partnerów OK Poznań, zamieszczonymi w zakładce "Wydarzenia".
Aktualne zestawienie ofert Partnerów Programu OK Poznań - tutaj (Dokumenty do pobrania)
zdjęcie tytułowe: Kostiantyn Mazur, FotoPortal Poznań
22 Kwietnia
19 Kwietnia
17 Kwietnia
17 Kwietnia
16 Kwietnia
15 Kwietnia
15 Kwietnia
14 Kwietnia
14 Kwietnia