Wybory do rad osiedli, 12 maja

30 Kwietnia

Już 12 maja poznanianki i poznaniacy wybiorą swoich przedstawicieli w radach osiedli. Aby zachęcić mieszkańców do głosowania, Miasto ogłasza konkurs na najwyższą frekwencję. Zwycięskie osiedle otrzyma do swojej dyspozycji dodatkowy milion złotych z miejskiego budżetu.

Wybory odbędą się w niedzielę, 12 maja na terenie 40 osiedli. Z uwagi na brak wystarczającej liczby zgłoszeń kandydatów nie odbędą się wybory do Rady Osiedla Naramowice, Rady Osiedla Żegrze oraz w II okręgu wyborczym do Rady Osiedla Nowe Winogrady Południe.
Lokale będą otwarte dla głosujących w godz. 7:00-21:00.  Obwodowe komisje wyborcze będą pracowały w tych samych miejscach jak przy pozostałych wyborach.
Szczegółowe informacje oraz listę kandydatów do poszczególnych rad można sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej  i na stronie fyrtle.pl.
Informacji o wyborach udzielają także konsultanci miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku, w godz. 7:30 - 20:00.

W wyborach osiedlowych - podobniej jak w samorządowych - głosować mogą wyłącznie osoby, które na stałe zamieszkują Poznań. Osoby, które mieszkają w stolicy Wielkopolski, ale nie są tu zameldowane, mogą złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Umożliwi to oddanie głosu na swojego kandydata. Ze złożeniem wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania nie należy czekać. Urząd ma 5 dni na wydanie decyzji, dlatego warto złożyć dokumenty jak najszybciej, aby móc głosować w Poznaniu.

Inną możliwością, aby zagłosować w wyborach osiedlowych, jest meldunek w stolicy Wielkopolski na pobyt stały. Najprościej zrobić to online, logując się do ePUAP za pomocą np. profilu zaufanego albo bankowości elektronicznej. Zameldować można się także osobiście w urzędzie lub przez pełnomocnika. Szczegóły dotyczące załatwienia tej sprawy można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

więcej na stronie poznan.pl